Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. apríla 2012 Ostatné od Energia.skSITA

Schvaľovanie cien energií sa vráti na valné zhromaždenie

Schvaľovanie cenových návrhov sa vráti naspäť na valné zhromaždenia spoločností. Premiér Robert Fico spolu s ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským plánujú totiž oživiť zákon o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností, na základe ktorého museli cenové návrhy pred podaním na regulačný úrad schváliť na valných zhromaždeniach, a nie len v predstavenstvách.

„Myslím si, že v tomto je zhoda a dali sme pokyny príslušnej legislatíve, aby opätovne na zákone pracovala. Ministerstvo hospodárstva musí naďalej plniť veľmi dôležitú úlohu, pokiaľ ide o rozumnú regulačnú politiku vo vzťahu k cenám energií,“ povedal po oficiálnom uvedení ministra do úradu premiér Fico.

Zákon o podávaní cenových návrhov schválila prvá vláda Roberta Fica koncom roka 2008. Reagovala na kroky Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý opätovne žiadal zvýšenie cien plynu pre domácnosti aj po tom, čo to regulačný úrad odmietol. Bývalá vláda Ivety Radičovej tento zákon začiatkom minulého roka zrušila. Energetické spoločnosti sa tak vrátili k schvaľovaniu cien energií vo svojich predstavenstvách. Zrušenie zákona malo podľa bývalého ministra hospodárstva Juraja Miškova odstrániť podnikateľskú záťaž, náklady obchodných spoločností a v konečnom dôsledku zlepšiť podnikateľské prostredie.

Spoločnosti zrušenie spomínaného zákona privítali. Medzi tých, ktorí sa najviac potešili zrušeniu zákona, boli producenti tepla. Podľa šéfa Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslava Obšivaného zákon veľmi sťažoval nahlasovanie nových cien tepla regulačnému úradu.

Premiér Fico sa s ministrom hospodárstva dohodli aj na zrušení Fondu národného majetku SR (FNM). Ten podľa premiéra stráca na význame. „Ministerstvo hospodárstva predloží v krátkom čase návrh postupu pri zrušení FNM,“ povedal Fico. Dátum, kedy by sa činnosť fondu mohla ukončiť, premiér nechcel konkretizovať.

Zdroj: SITA, energia

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.