Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárny panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Solárny panel. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
21. februára 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Schválených je viac ako 700 MW solárnych zdrojov

V súčasnosti sú v SR vydané súhlasné stanoviská na výstavbu fotovoltických zdrojov so súhrnným inštalovaným výkonom vyšším ako 700 MW. Vyplýva to zo zverejneného Programu rozvoja Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) na roky 2012 až 2021.

„Už tento inštalovaný výkon môže spôsobiť zložité situácie v riadení prenosovej sústavy SR. Je predpoklad, že už približne v lete 2011 môže by uvedená do prevádzky veľká časť fotovoltických zdrojov s vydaným súhlasom,“ konštatuje sa ďalej v materiáli spoločnosti SEPS. „Pretože v zmysle platnej legislatívy SR je garantovaný povinný výkup celej výroby z týchto zdrojov v reálnom čase, je potrebné očakávať zvýšené nároky na podporné služby a regulačnú energiu.“

Do konca roka 2010 bolo pripojených 175 MW

Pokiaľ ide o už pripojené fotovoltaické zdroje, podľa vyjadrenia SEPS pre portál energia.sk, „boli do konca roka 2010 pripojené do distribučných sústav na území SR fotovoltické zdroje elektriny o celkovom inštalovanom výkone 175 MW,“ poskytol informáciu Igor Gallo, výkonný riaditeľ sekcie komunikácie SEPS.

„Nakoľko SEPS je prevádzkovateľom prenosovej sústavy, tieto sprostredkované informácie od prevádzkovateľov distribučných sústav negarantuje,“ doplnil Gallo.

Energia, TASR

Foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.