Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spolupráca dohoda plyn preprava zemneho plynu
Foto: ilustračné, GettyImages
26. júna 2024 Ostatné od Energia.skSITA

Schválená novela zákona už vyvoláva obavy, SPP nehrozí prípadná exekúcia tretej strany

Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) nehrozí prípadná exekúcia tretej strany, ktorá by na území Európy vyhrala súdny spor so spoločnosťou tretej krajiny a chcela by si uplatniť odškodnenie na úkor SPP.

Tohto scenára sa podľa dostupných informácii obáva rakúska spoločnosť OMV. Národná rada SR totiž schválila novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Podľa schválenej úpravy nebude možné exekučne postihnúť plyn v prepravnej či distribučnej sieti.

Exekučne nebude možné postihnúť ani pohľadávky tretej osoby z osobitne významnej zmluvy o dodávke zemného plynu, ktorou táto osoba dodáva zemný plyn pre dodávateľa poslednej inštancie v predpokladanom ročnom množstve, ktoré prevyšuje 50 % celkovej spotreby zemného plynu v Slovenskej republike v danom kalendárnom roku. „Týmto opatrením sa výrazne zvyšuje bezpečnosť dodávok plynu pre zákazníkov SPP,“ uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta.

SPP, líder energetického trhu na Slovensku, garantuje aj naďalej najvyššiu mieru bezpečnosti dodávok plynu pre svojich zákazníkov. „Aj v prípade akejkoľvek mimoriadnej situácie dodáme plyn svojim odberateľom od domácností až po veľkých priemyselných zákazníkov bez akéhokoľvek obmedzenia,“ ubezpečuje Šebesta.

Dodávky plynu pre SPP od hlavného dodávateľa, ruskej spoločnosti Gazprom, sa v súčasnosti uskutočňujú v súlade s kontraktom. Spoločnosť má už tiež dva roky, mimo ruského zdroja, zabezpečené diverzifikované portfólio ďalších piatich veľkých medzinárodných energetických dodávateľov plynu ako BP, Exxon Mobil, Shell, RWE alebo ENI. „Po teplej zime, majú navyše už teraz podzemné zásobníky na Slovensku naplnenú kapacitu na približne 75 %,“ uzavrel Šebesta.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.