Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Schladiť treba i hlavy, nielen reaktory

V piatok 11. marca zasiahlo Japonsko veľmi silné zemetrasenie. Stará jadrová elektráreň vo Fukušime ho bez problémov ustála, štiepna reakcia sa zastavila a bezpečnostné systémy začali jednotlivé reaktory ochladzovať. Krátko na to prišla vlna tsunami, ktorá zmietla alebo vážne poškodila okrem iného i záložné naftové generátory. Ich úlohou je napájať systémy chladenia reaktorov v prípade, že sa elektrická energia neodoberá z verejnej siete. Jadrá reaktorov sa preto začali prehrievať. Tak vznikol problém, ktorého sú dnes plné noviny.

Prirodzenou otázkou je, kto alebo čo zlyhalo. Ľudský faktor nie, jadrová technológia v dôsledku zemetrasenia tiež nie. Problém spôsobili iné systémy, resp. ich poddimenzovanie pre odolanie desaťmetrovým ničivým vlnám morskej vody. Elektráreň vo Fukušime by tsunami zvládla, ak by neboli vlny vyššie ako sedem metrov.

Vo Fukušime môže mať (ale nemusí) v dôsledku ožiarenia zdravotné problémy niekoľko ľudí, ktorí zasahujú priamo v bezprostrednej blízkosti reaktora. Každoročne však v uhoľných baniach, pri práci na ropných plošinách a ropných poliach, zahynú stovky a možno i tisíce, o ktorých sa verejne veľmi nediskutuje. To nie je zľahčovanie nebezpečnosti jadrového žiarenia pre ľudské zdravie, to je fakt.

V nadväznosti na japonské udalosti sa v ostatných dňoch paradoxne nediskutuje o tom, ako vylepšiť systémy včasného varovania pred vlnami tsunami, ktoré v onen piatok zabili podľa doterajších údajov viac ako 5 tisíc obyvateľov, pričom ďalších 8 tisíc je stále nezvestných. Greenpeace a iní zelení aktivisti meditujú o katastrofe, ktorá údajne vychádza z reaktorov vo Fukušime  ako džin z Aladinovej lampy. Japonské úrady a civilná ochrana preventívne evakuovali obyvateľstvo z okolia reaktorov a elektrárenská spoločnosť sa snaží spraviť všetko pre to, aby sa reaktory podarilo schladiť a úroveň radiácie nepoškodila ľudské zdravie. To sú však štandardné preventívne opatrenia, ktoré ale nevypovedajú o bezprostredne sa blížiacej jadrovej katastrofe v pravom slova zmysle.

Zelení vyzývajú na rýchle vyradenie jadra z energetického mixu a využívanie výlučne obnoviteľných zdrojov. Takéto riešenie má však dva vážne problémy: Je drahé a najmä je z hľadiska stability prenosových a distribučných sietí nateraz nerealistické. Na takéto nápady dáva odpoveď paradoxne i samotné Japonsko: Zatiaľ čo všetky jadrové elektrárne s výnimkou tej vo Fukušime v seizmickej zóne bez problémov vydržali, tie vodné skolabovali.

Rozumnejšie ako vykresľovať apokalyptické jadrové scenáre by preto bolo zamerať sa na diskusiu o tom, ako čo najrýchlejšie schladiť reaktory vo Fukušime. To by si ale najskôr vyžadovalo ochladenie vlastných hláv, ktoré prehrievajú prílišné emócie pri pomyslení na štiepnu reakciu. Ak by totiž jadrové elektrárne boli naozaj nebezpečné a nemali by nepopierateľné výhody, či už ide o nízku cenu, nulové emisie alebo garantovateľnú stabilitu dodávok takto získanej elektrickej energie, dávno by sa zatvorili.

Komentár dnes (21.3.) vychádza v denníku SME.

Ilustračná foto: SITA / AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.