Saudskoarabský ropný gigant sa zaujíma o CCS
Spoločnosť Aramco zo Saudskej Arábie plánuje stláčať skvapalnený oxid uhličitý (CO2) do najväčšieho ropného ložiska na svete už v roku 2012. Štátny ropný gigant by tak predstihol svoj pôvodný plán o jeden rok. Denne počíta plán so stlačením 40 mil. metrov kubických CO2.
„Jedná sa o významný projekt, ktorý zrealizujeme do roku 2012. Je zároveň pilotným v snahe docieliť redukciu škodlivých emisií,” prehlásil Muhammed al-Sabban, ekonomický poradca ropného ministerstva Saudskej Arábie. Je tiež vedúcim delegácie v rokovaniach o klimatických zmenách s OSN. Ako informovala Reuters, kompletný projekt je dotovaný výhradne z vlastných finančných prostriedkov.
Aramco je svetovým gigantom v ťažbe ropy. V roku 2008 ropné ložisko v Ghaware produkovalo 5 mil. barelov ropy za deň. Hodnotu, ktorá predstavuje viac než polovicu ropného exportu Saudskej Arábie. Oficiálni predstavitelia ťažobnej spoločnosti prezentovali víziu, podľa ktorej plánujú od roku 2020 exportovať aj elektrickú energiu.
Technológia zachytávania a skladovania CO2 (angl. carbon capture and storage – CSS) dokáže oddeliť oxid uhličitý od ostatných plynov vyprodukovaných v tepelných elektrárňach. Následne je schopná ho v skvapalnenej podobe transportovať do oblasti ťažby ropy a zemného plynu. Tým, že sú emisie uskladnené pod zemou neprispievajú ku globálnemu otepľovaniu. Výhodou metódy je aj fakt, že pozitívne vplýva na ťažbu ropy a skvalitnenie jej produkcie. Ropný priemysel preto patrí k priekopníkom tejto technológie. Kritici novej technológii vyčítajú najmä veľkú finančnú záťaž spojenú s jej výskumom, ako aj možné ekologické dopady a vytvorenie ešte väčšej závislosti sveta na rope.