Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. marca 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Saudskoarabská firma Aramco sa chystá vstúpiť na burzu s podporou vlády

So spätnou platnosťou k 1. januáru 2017 bola daň z príjmu spoločnosti stanovená na 50 %, kým predtým predstavovala 85 %. Tento krok má za cieľ znížiť daňové zaťaženie Aramca o desiatky miliárd dolárov a zvýšiť tak atraktivitu firmy v očiach investorov.

So znížením zdanenia sa čistý príjem Aramca podľa analytikov oslovených agentúrou Bloomberg zvýši o 300 %. V prepočte na barel sa ziskovosť spoločnosti tak dostane na úroveň nadnárodných ropných gigantov, akým je napríklad Exxon Mobil Corp.

Na akciovej burze sa vláda chystá predať až 5 % Aramca, aby získala prostriedky na investície do nových odvetví. Týmto spôsobom chce krajina v časoch lacnej ropy diverzifikovať svoje hospodárstvo. Predstavitelia Saudskej Arábie predpokladajú, že krajina by mohla získať minimálne 50 miliárd dolárov.

Vzhľadom k tomu, že Saudská Arábia je najväčším dodávateľom ropy do Číny, snaží sa primäť tamojšie ropné spoločnosti k investíciám do akcií Aramca. Rokuje napríklad so spoločnosťou Sinopec Corp.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.