Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. januára 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Saudská Aramco chce údajne predať iba akcie rafinérskych aktivít

Niektorí manažéri spoločnosti dostali podľa  zdroja informáciu, že podnik skúma možnosť predať akcie v domácich a zahraničných „downstreamových dcérskych firmách“. „Downstream“ zahŕňa rafináciu ropy, petrochemickú produkciu, prepravu a predaj ropných produktov.

Jednou z možností je údajne vytvoriť dcérsku holdingovú spoločnosť, ktorá by zoskupovala downstreamové aktivity podniku a akcie holdingu potom uviesť na domácu burzu. Akcie materskej Aramco by na trh nešli, uviedol zdroj. V piatok Aramco iba uviedla, že zvažuje možnosť ohľadom „predaja primeraného podielu akcií spoločnosti alebo burzového predaja akcií downstreamových pobočiek“.

Aramco je zďaleka najväčšou ropnou spoločnosťou sveta a jej rezervy ropy v objeme okolo 265 miliárd barelov sa podieľajú na celkovom objeme overených svetových zásob asi 15 percentami. Keby jej akcie vstúpili na burzu, mohlo by sa Aramco stať prvou verejne obchodovanou spoločnosťou na svete s trhovou hodnotou viac než bilión dolárov.

Niekoľko zdrojov blízkych Aramco poukazuje práve na ohromnú veľkosť takejto transakcie. Uvádzajú tiež, že ak by sa podnik stal verejne obchodovanou spoločnosťou, mohlo by to podkopať saudskú politiku utajovania dôverných informácií z ropného sektora. Preto sa údajne o predaji jadra podniku aktívne neuvažuje. „Vláda sa nikdy nevzdá svojho korunného klenotu,“ uviedol jeden bankér z Rijádu.

Naopak plány na predaj podielov v rafinérskych aktivitách a petrochémii vláda spriada už niekoľko rokov a teraz by ich mohla urýchliť. Hodnota týchto aktivít sa odhaduje na desiatky miliárd dolárov. Už v roku 2008 pritom vstúpili na burzu akcie firmy Petro Rabigh, spoločného rafinérskeho a petrochemického podniku medzi Aramco a japonskou Sumitomo Chemical.

Aramco a jej dcérske firmy a spoločné podniky spracovávajú viac než 5 miliónov barelov ropy denne. Na domácej pôde sem patrí napríklad rafinérsky podnik SASREF vlastnený spoločne s britsko-holandskou Royal Dutch Shell, spoločný podnik s americkým Exxonom zvaný SAMREF a rafinérsky podnik YASREF s čínskou spoločnosťou Sinopec. V zahraničí má Aramco spracovateľské podniky v Južnej Kórei, Číne a USA.

Aramco produkuje zhruba 10 miliónov barelov ropy denne, asi trojnásobok toho, čo ťaží najväčšia svetová verejne obchodovaná ropná spoločnosť ExxonMobil. Saudská Arábia plánuje predaj štátneho majetku, aby pokryla prudký rast rozpočtového deficitu, ten je dôsledkom výrazného prepadu cien ropy za posledný rok a pol.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.