Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. januára 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Saudská Arábia zainvestuje do OZE až 50 miliárd USD

Saudská Arábia sa už roky snaží diverzifikovať svoj energetický mix, aby mohla vyvážať viac ropy, ktorú teraz spáli pre výrobu vlastnej elektriny a používa v podnikoch na odsoľovanie vody. Pokrok je však pomalý.

Dopyt po elektrine v krajine rastie ročne o osem percent. To primälo štátnu spoločnosť Saudi Electricity, ktorá je najväčšou energetickou firmou v regióne, utratiť miliardy dolárov za projekty, ktoré zvýšia kapacitu produkcie. Krajina však zatiaľ vyrába málo elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktoré majú na celkovej výrobe elektriny podiel menší než jedno percento. Hospodársky reformný program, schválený vlani kráľom, ráta s tým, že OZE  prispejú do roku 2020 do energetického mixu 3450 megawattmi, čo sa rovná štyrom percentám spotrebovanej energie v krajine.

Fálih dodal, že Saudská Arábia pracuje i na spôsoboch, ako prepojiť svoje projekty v oblasti OZE s Jemenom, Jordánskom a Egyptom. Rijád chce tiež uskutočniť množstvo budúcich infraštruktúrnych projektov prostredníctvom partnerstva so súkromnými spoločnosťami z domova i zahraničia, ktoré by niesli veľkú časť nákladov aj rizík, pretože na finančnú situáciu krajiny majú negatívny dopad nízke ceny ropy.

Okrem OZE má Rijád tiež v počiatočnej fáze štúdie uskutočniteľnosti prvých dvoch komerčných jadrových reaktorov s výkonom 2,8 GW. Fálih uviedol, že investícia do jadrovej energetiky bude značná, bližšie čísla ani časový plán však neposkytol, uviedla agentúra Reuters.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.