Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Saudská Arábia údajne pracuje na návrhu na stabilizáciu cien ropy

Návrh napríklad počíta s tým, že Irán a Irak, ktorí sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), znížia svoju produkciu, uviedol inštitút Energy Intelligence. Týkať by sa mal aj producentských krajín, ako je Rusko, ktoré nie sú členmi OPEC. Návrh by bol prvým kompromisným signálom zo strany Saudskej Arábie, ktorá doteraz odmietala intervencie na zastavenie prepadu cien čierneho zlata.

Zrejme však bude ťažké návrh presadiť. Štáty, ktorých sa to týka, majú totiž odlišné predstavy o tom, ktorá krajina by mala obmedziť ťažbu, uvádza sa v správe Energy Intelligence. Saudská Arábia produkuje ropu na vysokých úrovniach, aby ochránila svoje trhové podiely.

Cena ropy sa od júna 2014 prepadla o polovicu. Dôvodom je nadmerná ponuka na trhu v dôsledku boomu ťažby z bridlíc a slabého dopytu.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.