Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. marca 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Saudská Arábia stratila svoj podiel vo väčšine z 15 kľúčových ropných trhov

Podľa údajov FGE o dovoze ropy zo Saudskej Arábie, klesol Rijádu jeho podiel napríklad na trhu Číny, Juhoafrickej republiky či USA. V prípade Číny sa podiel Saudskej Arábie na dovoze ropy znížil v minulom roku zhruba na 15 % z približne 19 % v roku 2013. Do veľkej miery sa pod to podpísalo Rusko, ktoré zvýšilo vývoz svojej ropy do Číny.

Ešte dramatickejšie sa znížil podiel Saudskej Arábie na dovoze ropy zo strany Juhoafrickej republiky. Od roku 2013 klesol z takmer 53 % na 22 %, keď JAR začala vo väčšej miere dovážať surovinu z Nigérie a Angoly.

V USA zasa podiel Saudskej Arábie na dovoze ropy zredukovala zvýšená domáca ťažba suroviny z bridlíc. Výsledkom bolo, že zatiaľ čo v roku 2013 dovážali USA zo Saudskej Arábie okolo 17 % z celkového objemu dovážanej komodity, o dva roky neskôr to bolo 14 %.

Okrem týchto štátov prišla Saudská Arábia o svoj pôvodný podiel aj na trhoch Južnej Kórey, Thajska, Taiwanu či niektorých západoeurópskych krajín.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.