Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. októbra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Saudská Arábia posilní investičný fond, chce znížiť závislosť na exporte ropy

V prepočte na doláre by sa mala hodnota aktív spravovaných fondom PIF zvýšiť na 400 miliárd dolárov zo súčasných 230 miliárd dolárov. Fond, ktorý je hlavným štátnym fondom saudského kráľovstva, by mal okrem iného prevziať prostriedky z plánovaného odpredaja päťpercentného podielu v štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco.

V nasledujúcich dvoch rokoch sa chystá fond PIF vytvoriť 20.000 priamych pracovných miest a ďalších 256.000 miest v stavebníctve. Až 210 miliárd rijálov investuje do pokročilého technologického sektora a do výskumu a vývoja doma i v zahraničí. Zvýši tiež investície do infraštruktúry v USA a do rusko-saudskoarabských projektov.

Fond už v minulosti investoval napríklad do amerického prevádzkovateľa alternatívnej taxislužby Uber, do ktorého vložil 3,5 miliardy dolárov.

Saudská Arábia sa tiež chystá vybudovať priemyselnú zónu, ktorá by ju spojila s Jordánskom a Egyptom. Do zóny NEOM majú saudskoarabská vláda, fond PIF a domáci a zahraniční investori v nasledujúcich rokoch vložiť zhruba pol bilióna dolárov. Zóna sa nachádza na jednej z najvýznamnejších svetových ekonomických tepien a vďaka svojej polohe by sa mohla stať strategickým centrom spájajúcim Áziu, Európu a Afriku.

Saudská Arábia teraz uskutočňuje investičnú konferenciu. Trojdennej akcie sa zúčastňujú zástupcovia svetového obchodu, vysokí manažéri najväčších svetových firiem a poprední predstavitelia hostiteľskej krajiny.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.