Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Saudská Arábia opäť vzala Rusku prvenstvo na čínskom ropnom trhu

Najväčší svetový vývozca ropy dodal Číne v októbri 3,99 miliónov ton ropy, čo je o 0,9 % viac než v septembri. Ruský export sa naopak znížil o 16 % na 3,41 miliónov ton a Angola svoj export do Číny zvýšila o 27 % na 3,64 miliónov ton. Ďalšími veľkými exportérmi ropy do Číny sú Irak a Omán.

Saudská Arábia tento rok prepustila Rusku prvenstvo na čínskom trhu v máji a septembri. V prvých desiatich mesiacoch sa ale na čínskom dovoze ropy podieľala 15 % v porovnaní s 12 % Ruska.

„Saudská Arábia nikdy neprestala bojovať o podiel na trhu Číny a Ázie ako celku,“ povedali agentúre Bloomberg analytici čínskej konzultačnej firmy SCI International. „Rok potom, čo Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) oznámila politiku na ochranu svojho podielu na trhu, sa zdá, že ich stratégia funguje,“ dodali.

Ceny ropy sa za posledný rok a pol prepadli o viac než polovicu. Ich pokles sa zrýchlil potom, čo sa OPEC vlani v novembri rozhodla zachovať produkcie bez zmeny, aby vzala podiel na trhu producentom s vyššími nákladmi.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.