Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Saudská Arábia očakáva stabilizáciu cien ropy okolo 60 dolárov za barel

Správa naznačuje, že najvplyvnejší člen kartelu OPEC nebude navrhovať obmedzenie ťažby ani pri ďalšom poklese cien. Minulý štvrtok OPEC rozhodol, že na tohtoročný prepad cien nijako nezareaguje, čo viedlo k ďalším stratám. Ceny ropy sa začiatkom tohto týždňa prepadli na viac než päťročné minimá a severomorská ropa Brent klesla až k 67 dolárom za barel. To je 40 % pod tohtoročné júnové maximum.

Rozhodnutie členov OPEC ukázalo, ako rýchlo sa musí ropný kartel prispôsobovať zmenám na trhu, vyvolaným prudkým vzostupom ťažby bridlicovej ropy v USA spolu s útlmom globálneho dopytu, Ešte začiatkom novembra predstavitelia OPEC hovorili podľa WSJ o tom, že 70 dolárov za barel by bola úroveň, pri ktorej by v karteli prepukla „panika“.

Arabské štáty Perzského zálivu „nemajú cenový cieľ a keby ceny ropy klesli pod 60 dolárov, nebolo by to nadlho“, povedal denníku jeden z predstaviteľov v oblasti.

Rijád pred štvrtkovým zasadaním údajne zvažoval návrh Venezuely na výrazné zníženie ťažobného limitu. Takáto alternatíva ale padla, keď sa Rusko, ktoré je najväčším svetovým ťažiarom, odmietlo podieľať na znížení produkcie, uviedli zdroje. To dodalo Saudskej Arábii a jej susedom argumenty k presadeniu nečinnosti s cieľom zachovať si podiel na trhu a vytlačiť z neho drahšie zdroje.

Saudský minister pre ropu Alí Nuajmí sa nakoniec podľa zdrojov rozhodol, že bude lepšie vydržať krátku bolesť, než riskovať dlhodobú stratu trhového podielu. „Trh sa nakoniec sám stabilizuje,“ povedal údajne Nuajmí a presvedčil o tom tiež ostatných. Prudké zníženie produkcie by naopak stálo OPEC podiel na trhu, bez záruky oživenia cien, argumentoval Nuajmí.

Nuajmí svojim náprotivkom odkázal, že obdobie nižších cien donúti ťažobníkov s vysokými nákladmi, napríklad firmy ťažiace ropu z bridlíc, aby svoju produkciu sami obmedzili. Podľa ministra by sa tak mohol obnoviť trend rastu cien v druhej polovici budúceho roka.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.