Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Saudská Arábia bude pokračovať v doterajšej stabilnej ropnej politike

An-Naími je považovaný za „architekta“ posunu v politike Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v roku 2014.

Cena ropy sa totiž od júna 2014 do konca roka prepadla o vyše 50 % a v roku 2015 pokračovala v poklese, pričom tento rok v januári dosiahla 12-ročné minimum. Americké firmy totiž vďaka novým technológiám zvýšili produkciu ropy z bridlíc. Ponuka komodity na trhoch odvtedy vysoko prevyšuje dopyt.

OPEC v minulosti reagoval na takéto situácie znížením ťažobných kvót, aby podporil rast cien ropy. Ale Saudská Arábia pre obavy o stratu svojho podielu na globálnom trhu s ropou od polovice roka 2014, na rozdiel od minulosti, svoju ťažbu odmieta zredukovať. Nízke ceny ropy pritom vážne poškodili mnohé ekonomiky závislé od jej exportu.

An-Naími bol ministrom takmer 21 rokov a previedol Saudskú Arábiu cez prudké výkyvy cien ropy, regionálne vojny a éru veľkého technického pokroku až do súčasnej éry boja proti klimatickým zmenám.

Odchod an-Naímiho, ktorý dokázal len pár slovami „pohnúť“ ropnými trhmi, je ďalším signálom, že korunný princ Muhammad bin Salmán si upevňuje autoritu v ropnom sektore.

Ale ropná politika Saudskej Arábie sa s nástupom nového ministra nezmení. Arabské kráľovstvo bude podľa analytikov pokračovať v obrane svojho podielu na trhu s ropu. Nezníži svoju ťažbu aj napriek nadbytku komodity na trhoch, ak to isté neurobia koordinovane všetci veľkí producenti vrátane Ruska, ktoré nie je členom OPEC.

1 12 bal ed

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.