Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. apríla 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Saudi budú na splnenie OZE plánov potrebovať miliardy eur

Rijád tento týždeň predstavil národný plán transformácie, podľa ktorého sa majú začať v krajine inštalovať obnoviteľné zdroje s výkonom 9,5 GW. Cieľom je diverzifikovať ekonomiku, znížiť do roku 2020 závislosť na rope a investovať aj do iných odvetví. V oblasti OZE sa má podporovať výskum a vývoj a tiež domáca produkcia týchto technológií.

Jedným z najvýznamnejších saudských investorov je spoločnosť Acwa Power. Podľa jej predstaviteľov je možné tento cieľ dosiahnuť mixom veterných parkov, fotovoltických elektrární a technológiou koncentrovanej slnečnej energie (CSP).

Dnes sú v krajine nainštalované obnoviteľné zdroje s výkonom len asi 25 MW. Cieľ 9,5 GW je však pomerne nízky cieľ, vzhľadom na to, že Saudská Arábia má v priemere až 3000 hodín slnečného jasu ročne. Podľa odhadov sa očakáva do roku 2030, že spotreba energie v krajine stúpne trojnásobne. OZE sa tak javia ako dobrá cesta v elektroenergetike, ktorá je stále poháňaná ropou.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.