Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SaS: Vláda chce politicky závislý regulačný úrad, jeho šéf bude vládny nominant

„Súčasná novela zákona nesie v sebe niekoľko problémov. Okrem toho, že prichádza v skrátenom legislatívnom konaní, čo je neštandardné a nie je nevyhnutné z viacerých dôvodov. Tento návrh zákona prináša aj iné mimoriadne vážne problémy. Napríklad odoberá sa prezidentovi SR možnosť menovať šéfa regulačného úradu, teda limituje sa jeho právomoc. Namiesto toho, aby to robil prezident SR, bude šéfa ÚRSO navrhovať aj menovať vláda,“ poznamenala Kiššová.

Táto zmena v zákone podľa jej slov urobí z nového šéfa ÚRSO doslova vládneho nominanta, bez možnosti akejkoľvek „záchrannej brzdy“, ktorým by bol v zákone o ÚRSO prezident SR. „Ten by šéfa ÚRSO mohol v prípade nejakých vážnych pochybností nevymenovať,“ upozornila.

Praktiky, kedy sa na zákazku odoberali právomoci prezidentovi SR podľa Kiššovej Slovensko zažilo za čias Vladimíra Mečiara (HZDS). „Za mimoriadne nebezpečné preto považujem to, že sa tieto praktiky vracajú,“ podčiarkla.

Ďalším vážnym problémom vládnej novely zákona je podľa nej to, že ministerstvá majú vstupovať do cenových konaní ÚRSO. „Toto je rovnako neprípustné, ak máme hovoriť o nezávislom úrade. O nezávislosti ÚRSO nehovoríme len my, ale aj rámce a pravidlá Európskej komisie (EK), ktorá nám už v minulosti vyčítala a spochybňovala nezávislosť nášho regulačného úradu. S kolegom Karolom Galekom sme pripravili niekoľko pozmeňujúcich návrhov zákona, ktoré chceme predniesť v druhom čítaní,“ avizovala podpredsedníčka SaS.

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Vojtech Ferencz po rokovaní Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti k novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach 4. mája 2017 pre TASR uviedol, že zmätky s cenami energií, ktoré boli na Slovensku témou na prelome rokov, by sa už nemali opakovať. Na rokovaní hospodárskeho výboru podľa jeho slov nedošlo k zásadnej zmene pôvodného vládneho návrhu, teda že ÚRSO bude mať šéfa menovaného vládou. „Regulačná rada bude oddelená od regulačného úradu, jej šéfa bude však menovať prezident SR,“ zdôraznil Ferencz. Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti na svojom minulotýždňovom rokovaní (4.5.) zároveň neprijal opozičné pozmeňovacie návrhy k novele zákona o ÚRSO, predkladané najmä poslancom NR SR Karolom Galekom (SaS).

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.