Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SaS: Tarifa za prevádzkovanie systému je nezákonná, obracia sa na Ústavný súd

Liberáli poukázali na to, že ceny energií na Slovensku sú „stabilne vysoké“, hoci by to tak nemuselo byť. Môže za to podľa nich zavedenie dotácií vo forme TPS, ktorá od roku 2009 prudko rástla práve v čase, keď cena elektriny na trhu kontinuálne klesala.

„To, čo mali ľudia ušetriť v cenách elektriny, to, paradoxne, doplatili práve pre dotácie. Tie si vymysleli politici, ale odmietli za to prevziať zodpovednosť a celú TPS preniesli na ťarchu občanov, spotrebiteľov elektriny,“ uviedol poslanec Národnej rady SR a tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Dodal, že zavedenie tejto tarify bolo pravdepodobne v rozpore s ústavou a zákonmi. Práve z dôvodu možnej neústavnosti vyhlášok sa strana rozhodla podať sťažnosť na ústavný súd. Pod ústavnú sťažnosť sa podpísalo 35 opozičných poslancov parlamentu z klubov SaS a OĽaNO.

Peter Ďuriš z Európskeho inštitútu pre ochranu spotrebiteľa a právny štát upozornil, že na TPS sa skladajú všetky slovenské domácnosti prostredníctvom platieb za elektrinu. Tento poplatok každý rok rastie. Od roku 2009 sa zvýšil z pôvodných 2,72 eura na dnešných 22,90 eura.

„Priemerná slovenská domácnosť zaplatí na tomto poplatku ročne približne 63 eur s DPH. Iba slovenskí spotrebitelia sa na to vyskladajú sumou asi 135 miliónov eur. A kde sú ešte firmy? Naším cieľom je posunúť túto kauzu ďalej a zamedziť vyberaniu tohto nezákonného poplatku,“ zdôraznil Ďuriš.

Ústavný súd pritom v júni tohto roka rozhodol v podobnom prípade týkajúcom sa poplatku zavedenom pre výrobcov elektriny. Konštatoval, že ÚRSO nie je oprávnený stanovovať prostredníctvom vyhlášok žiadne poplatky. Za protiústavné považujú poslanci ustanovenia vyhlášky o pravidlách pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou z roku 2013 a vyhlášky o cenovej regulácii z tohto roka, ktoré sa týkajú TPS.

„Pokiaľ by ústavný súd rozhodol o oprávnenosti sťažnosti, TPS tvorí asi 15 % z ceny elektriny. Ak by sa politici rozhodli prevziať zodpovednosť na seba v plnej miere, cena elektriny by v tom okamihu mohla klesnúť práve o túto hodnotu,“ uzavrel Galek.

UPOZORNENIE:

TASR sa pokúsi získať reakciu ministerstva hospodárstva.

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.