Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SaS: Slovensko môže prísť o Vodnú elektráreň Gabčíkovo

„Ide o kauzu Gabčíkovo, kde sa (premiér) silou mocou snaží zmocniť tejto vodnej elektrárne, a to v rozpore s platnými zmluvami. Postup, ktorý zvolila na základe tlaku Roberta Fica Vodohospodárska výstavba (VV), je amatérsky. Posielajú sa výpovede, ktoré nie sú v súlade so zmluvou. Už prišiel aj prvý účet za takýto nešťastný postup, a to faktúra vo výške 588 miliónov eur,“ poznamenal Sulík.

Tímlíder liberálov pre energetiku Karol Galek pripomenul, že v roku 2006 sa v súvislosti s VEG podpísalo niekoľko zmlúv a dohôd. „V prvom rade bolo podpísaná zmluva o prevádzke medzi VV a Slovenskými elektrárňami (SE), taktiež zmluva o odškodnení a dohoda o odovzdávaní vlastníckych práv. V dohode o odovzdávaní vlastníckych práv je zakotvené, že vlastnícke práva sa prevádzajú naspäť na VV. Súčasne však táto dohoda zakotvuje to, že bude platná iba v prípade, ak je platná zmluva o prevádzke a zmluva o odškodnení,“ upozornil.

„Ak však Krajský súd v Bratislave rozhodol, že zmluva o prevádzke VEG nie je platná, teda ako keby ani nikdy neexistovala, to v praxi znamená, že ako keby nikdy neexistovala ani dohoda o odovzdávaní vlastníckych práv. Znamená to tiež to, že sa vraciame k právnemu stavu spred roku 2006, kedy vlastníkmi VEG boli SE,“ dodal Galek.

UPOZORNENIE:

TASR vydáva k správe zvukový záznam.

TASR sa pokúsi získať reakciu vlády SR.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.