Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SaS: Ľudia na strednom a severnom Slovensku si za vodu priplatia

„Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) totiž ešte v júni pod vedením zastupujúceho predsedu veľmi expresne, a to by som rád zdôraznil, za štyri dni, čo je lehota o ktorej sa bežným občanom môže pravdepodobne iba snívať a bežne takýto proces trvá aj mesiac, potichu, a to by sme tiež radi zdôraznili, schválil pre Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť nové ceny za vodné a stočné, ktoré si začali účtovať od 1. júla tohto roku,“ priblížil Klus.

„Upozornili nás na to občania po tom, ako im začali odpisovať vodomery a oni nechápali prečo. Ako sme následne zistili, to isté sa udialo v prípade stočného u Severoslovenských vodární a kanalizácií. Samotný nárast je v prípade vodného o 2,65 %, v prípade stočného o 5,75 % u Stredoslovákov a o 7 % v prípade stočného u severoslovákov,“ spresnil Klus.

Podľa Klusa si priemerná rodina so spotrebou 120 kubických metrov ročne tak za vodu na strednom Slovensku priplatí takmer 14 eur a na severnom Slovensku takmer 10 eur. „Dotkne sa to takmer milióna ľudí,“ upozornil Klus. Zvýšenie sa podľa jeho slov dotkne ľudí v prevažne najchudobnejších oblastiach Slovenska. Ceny vodného sú podľa neho pritom už dnes u Stredoslovákov druhé najvyššie v SR a ceny stočného po zvýšení dokonca najvyššie.

Podľa Galeka argumentujú vodárenské spoločnosti pri zvýšení tým, že im neboli zohľadnené výdavky, ktoré mali minulý rok. „Takýto prístup však môže spustiť ďalšiu vlnu v kauze vysokých cien energií, keďže rovnako by mohli začať postupovať aj ostatní dodávatelia vody, elektriny, plynu alebo tepla,“ upozornil Galek.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa Galeka však sľúbil stabilné ceny, ale energetici a vodári teraz vravia, že im chýbajú peniaze. „Takáto situácia je priamy dôsledok zasahovania vlády, obzvlášť vlády Roberta Fica, do nezávislosti regulácie, na ktorú sme od začiatku tejto kauzy v strane SaS upozorňovali,“ podčiarkol. Politicky závislí nominanti, ani zásah vlády do regulácie sa podľa Galeka nijako neosvedčili.

Vodárenské firmy v cenových návrhoch pre ÚRSO podľa neho upozornili, že investovali z eurofondov, čo im malo zvýšiť náklady na prevádzku. „Toto je ale z nášho pohľadu nelogické. Ak investujem, musí sa mi to vrátiť v lacnejších nákladoch na prevádzku alebo v nových zákazníkoch,“ zdôraznil tímlíder SaS pre energetiku. „Preto by sme touto cestou, v mene takmer milióna ľudí zo stredného a severného Slovenska chceli požiadať prokurátora o preskúmanie tejto veci,“ dodal Galek.

UPOZORNENIE:

TASR sa pokúsi získať reakciu ÚRSO.

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.