Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SaS: J. Holjenčík na čele ÚRSO dovolil energetikom nanovo „odpisovať“ majetok

Kiššová tvrdí, že práve Holjenčík poradil energetickým firmám, aby si popreceňovali majetok. „Poradil distribučným spoločnostiam, aby do odpisov na účely výpočtu ceny energie a teda svojich nákladov nevstupovala nízka účtovná odpisová cena majetku, ale aby si majetok popreceňovali a znova zaradili do odpisovania niečo, čo už bolo odpísané a mali možnosť si to uplatniť v nákladoch,“ vyhlásila.

Niekto navyše takéto preceňovanie majetku podľa nej musel zariadiť. „Podľa našich informácií to bola vo významnej miere znalecká spoločnosť JHS, ktorú v roku 1998 prekvapivo založil Jozef Holjenčík a podľa našich informácií ju dodnes ovláda. Tá vykonávala preceňovania, síce za drahé peniaze, ale o to viac na mieru účelu, na ktorý oceňovanie malo slúžiť,“ uviedla Kiššová.

„Čerešničkou na torte“ je podľa opozičnej poslankyne aj to, že ÚRSO dostal zo štátneho rozpočtu 1,8 milióna eur, aby sa v distribučných spoločnostiach vykonal audit. Jeho výsledkom mala byť optimalizácia a zníženie cien energií. „Audit si regulačný úrad objednával u 17 súdnych znalcov, prevažne z Martina, odkiaľ pochádza aj Jozef Holjenčík, ktorý je paradoxne aj prezidentom komory týchto znalcov. Jedným zo zazmluvnených znalcov bol aj oficiálny vlastník spoločnosti JHS, pán Štefan Varga, na ktorého Holjenčík firmu JHS v roku 2007 prepísal,“ informovala.

Varga je podľa jej slov aj predsedom dozornej rady spoločnosti ZSE Energia, sestry ZSE Distribúcia, ktorá bola tiež kontrolovaná. „ÚRSO použil peniaze na audity, ktorých výsledkom bol precenený majetok, ktorý navýšil ceny energií,“ dodala Kiššová.

Podľa Plus Jeden Deň firma JHS, s. r. o., so sídlom v Martine, v ktorej Holjenčík roky pôsobil a ktorá sa okrem iného zaoberá aj znaleckou činnosťou, dnes patrí k prosperujúcim firmám aj vďaka zákazkám v štátnych podnikoch. Jej zakladateľ, kedysi aj konateľ a generálny riaditeľ Jozef Holjenčík pritom posledných desať rokov pôsobil v regulačnom úrade, ktorý energetickým spoločnostiam určoval pravidlá a ceny. Holjenčík sedel v regulačnej rade od roku 2007, pričom posledných päť rokov bol aj predsedom úradu.

Denník zároveň informoval, že podľa účtovných uzávierok zverejnených na portáli finstat.sk firme JHS rástli v posledných rokoch zisky nadštandardne. Kým napríklad rok 2009 uzavrela so ziskom 37.103 eur, už o dva roky zarobila firma viac ako 400.000 eur. V roku 2015 firma uviedla zisk viac ako 700.000 eur, pričom jej tržby za daný rok dosiahli takmer 3,5 milióna eur.

UPOZORNENIE:

TASR sa pokúsi získať reakciu ÚRSO.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.