Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SaS: Do parlamentu opäť predložíme novelu zákona o regulácii (2)

„Chceme dosiahnuť zvýšenie transparentnosti procesu regulácie v sieťových odvetviach, a to tým, že oddelíme Radu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zriadením predstavenstva úradu ako kolektívneho orgánu. Tiež sme stanovili podmienky členstva v predstavenstve ÚRSO a v Rade ÚRSO,“ priblížil Galek. Zmenil by sa podľa neho aj spôsob menovania členov predstavenstva regulačného úradu.

Pripomenul, že dnes funguje Rada ÚRSO a samotný regulačný úrad. „Obidva predsednícke posty však zastáva tá istá osoba,“ podčiarkol Galek. Rada ÚRSO je odvolací orgán, odvolanie voči rozhodnutiu ÚRSO teda znovu končí na stole tej istej osoby, upozornil.

SaS podľa Galeka zároveň vyzýva predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka, aby sám zvážil, či je tou správnou osobou na svojom poste. „Má možnosť dobrovoľne odstúpiť z funkcie,“ dodal Galek v súvislosti s aktuálnymi problémami pri zmenách cien energií na Slovensku.

Prácu ÚRSO a jeho rozhodnutia ohľadom poplatkov za distribúciu elektrickej energie naďalej kritizujú opoziční poslanci za hnutie OĽaNO-NOVA Igor Matovič a Eduard Heger. Väčšina stredoslovenských domácností bude podľa nich v roku 2017 za elektrinu podľa opraveného rozhodnutia regulačného úradu platiť viac ako podľa pôvodného, tiež kritizovaného rozhodnutia. Zároveň väčšina týchto domácností bude platiť viac oproti tomu, koľko platili v roku 2016.

Matovič podľa vlastných slov pevne verí, že vládnuca koalícia príde s riešením aktuálneho zmätku s cenami energií. „Ak s ním neprídu, navrhneme ho my,“ dodal šéf OĽaNO.

„Čísla pána Matoviča rozhodne nie sú pravdivé. Pravda je, že istá malá časť domácností so zle optimalizovanou odbernou tarifou môže zaznamenať minimálny nárast. Stále však platí, že pre domácnosti na strednom Slovensku celkovo medziročne priemerné náklady na dodávku elektriny klesnú,“ uviedol pre TASR v reakcii na Matoviča hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

UPOZORNENIE:

Správa bola rozšírená o 7. odsek.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.