Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nicolas sarkozy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ MEDEF (licencia Creative Commons)
28. novembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Sarkozy: Francúzsko sa musí naďalej spoliehať na jadrovú energiu

Francúzsko podľa agentúry AP zostáva baštou jadrovej energie, ktorú sa tento rok rozhodlo opustiť napríklad susedné Nemecko. Jadrová energia sa na celkovej spotrebe elektriny vo Francúzsku podieľa zhruba tromi štvrtinami.

Odchod od jadrovej energie by podľa Sarkozyho viedol k zániku pracovných miest a vysokým nákladom, čo si Francúzsko vzhľadom k vysokej nezamestnanosti a dlhovým problémom v eurozóne nemôže dovoliť.

Francúzski ľavicoví a pravicoví politickí predstavitelia boli jadrovej energii desiatky rokov neochvejne oddaní. Prezidentský kandidát opozičnej Socialistickej strany François Hollande však momentálne sľubuje uzatvorenie viac než 20 jadrových reaktorov.

Sarkozy ale dúfa, že nad pochybnosťami ohľadom bezpečnosti jadrovej energie prevážia v dobe ekonomických problémov obavy z drahšej elektriny. Tá by podľa Sarkozyho zasiahla francúzsky priemysel a zvýšila tlak na presun výroby do zahraničia.

Zástancovia čistejších zdrojov energie upozorňujú, že veterné a solárne elektrárne by vytvorili nové pracovné príležitosti a že jadrová energetika je rovnako veľmi nákladná a to predovšetkým kvôli drahým bezpečnostným opatreniam.

Z Francúzska dnes do Nemecka dorazil vlak prevážajúci vysoko rádioaktívny jadrový odpad z francúzskeho spracovateľského závodu do úložiska v severonemeckom Gorlebene. Tam sa proti transportu očakávajú najsilnejšie protesty ekologických aktivistov. Už v noci na dnes sa stretli s nemeckou políciou neďaleko cieľovej stanice v Danennbergu. Výsledkom boli asi tri desiatky zranených na oboch stranách a štyria zatknutí demonštranti.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.