You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu obnoviteľné zdroje energie veterná slnečná
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
20. apríla 2022 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

SAPI víta rozhodnutie uprednostniť v rámci Partnerskej dohody zelené investície

Jej cieľom je zvýšiť energetickú bezpečnosť a efektivitu ale aj znížiť závislosť Slovenska na rope, zemnom plyne a jadrovom palive. Asociáciu teší, že najvyššiu prioritu dostali oblasti obnovy budov, energetickej bezpečnosti a efektívnosti. Práve na zelené riešenia má z eurofondov smerovať 4,2 mld. eur.

Za výbornú správu považuje SAPI aj skutočnosť, že v porovnaní s prvým návrhom môže Slovensko počítať s navýšením energie z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) o približne 300 MW.

Asociácia totiž dlhodobo upozorňuje na možnosť bojovať proti vysokým cenám energií práve navýšením inštalovanej kapacity z OZE, čím by Slovensko súčasne zvyšovalo aj svoju energetickú sebestačnosť.

Závislosť na zahraničných zdrojoch

Naša závislosť na zahraničných zdrojoch, či už hovoríme o fosílnych zdrojoch alebo jadrovom palive, je obrovská, a preto by malo byť prioritou každej vlády orientovať sa na zdroje, ktoré máme k dispozícii doma a ktoré sú zároveň prijateľné z environmentálneho hľadiska,“ uviedla manažérka SAPI pre politiku OZE Lucia Palmanová.

Takými sú podľa nej práve obnoviteľné zdroje energie. Partnerská dohoda hovorí o podpore zariadení využívajúcich veternú, slnečnú a geotermálnu energiu, energiu z okolia, skládkový plyn, plyn z čističiek odpadových vôd, bioplyn a biomasu.

Extrémne trhové ceny

Napriek regulácii cien elektriny a plynu je podľa SAPI nutné počítať s tým, že extrémne trhové ceny sa prejavia aj na koncových účtoch za energie. Vláda preto podľa nej musí konať a rozhodnutie nasmerovať najväčšiu časť z eurofondov práve do oblasti energetickej bezpečnosti označuje za správne.

Ak chceme vyčlenené financie efektívne investovať do rozvoja OZE, musí vláda zjednodušiť povoľovacie procesy pre pripájanie nových zdrojov, zefektívniť proces EIA a tiež vytvoriť model a legislatívny rámec pre fungovanie energetických komunít,“ uzavrela Palmanová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.