Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SAPI: ÚRSO a ani distribučné firmy nerešpektujú nález ÚS SR o G-komponente

ÚRSO podľa nej do pripomienkového konania minulý mesiac predložil návrh vyhlášky, ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s plynom.

„Namiesto toho, aby sme však energetický systém SR, ktorý je kritizovaný nielen z domácej pôdy, ale už aj zo strany Európskej komisie ako netransparentný a nesystémový, naprávali, tak my ho ďalej krivíme,“ upozornila Galeková.

Informovala, že pripomienkové konanie sa skončilo 30. novembra, pričom novelu pripomienkovalo takmer 30 subjektov. Z celkového počtu 436 pripomienok bolo až 291 zásadných. Novelu vyhlášky pripomienkovali veľké spoločnosti ako Slovnaft, Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ČEZ či Innogy, ale aj distribučné spoločnosti a iné organizácie. Na nedostatky upozornili aj profesijné asociácie, ako napríklad SAPI, Klub 500 či Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT).

ÚRSO tak podľa Galekovej robí tú istú chybu, keď sa opäť usiluje podzákonným predpisom obísť znenie zákona a zaviesť G-komponent aj pre tých výrobcov, ktorí nemajú s prevádzkovateľom distribučnej sústavy uzavretú zmluvu o prístupe do distribučnej sústavy. „Výrobcovia zelenej energie preto regulačnému úradu vyčítajú protizákonné zavedenie povinnosti platiť G-komponent len na základe zmluvy o pripojení. Podľa nálezu ÚS SR môže byť G-komponent podmienený len zmluvou o prístupe do distribučnej sústavy,“ podčiarkla.

Doplnila, že za absurdný krok považujú výrobcovia aj zavedenie povinnosti platiť TPS (tarify za prevádzkovanie systému) a TSS (tarify za systémové služby) tzv. ostrovným systémom výrobcov elektriny. „Prenesené do absurdnosti, takáto zmena znamená platiť tarify aj za elektrinu vyrobenú v alternátore auta alebo v záhradnej solárnej lampe či solárnej nabíjačke na mobilný telefón,“ dodala.

UPOZORNENIE:

TASR sa pokúsi získať reakciu ÚRSO a distribučných spoločností.

TASR vydá k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.