Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenska asociácia fotovoltický priemyslu a OZE
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
4. mája 2022 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

SAPI sa nepozdávajú pripravované zmeny v projekte Zelená domácnostiam

Prostredníctvom tohto projektu podporuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) v domácnostiach.

Po novom by sa podpora mala podľa SAPI obmedziť len na tepelné čerpadlá. Podľa zelených energetikov ide o nesystémový zásah do už zavedenej a odskúšanej schémy podpory, ktorý významne narúša očakávania trhu a ľudí.

OZE neexistuje univerzálne

Vďaka projektu Zelená domácnostiam boli doteraz podporované okrem tepelných čerpadiel aj kotly na biomasu, fotovoltické panely či solárne kolektory.

Tak, ako v mnohých iných prípadoch, ani pri OZE neexistuje univerzálne, najlepšie riešenie. Každý z doteraz ponúkaných obnoviteľných zdrojov má svoj význam a využitie. Výhradnou podporou tepelných čerpadiel možno vytvoríme drobnú náplasť na súčasnú plynovú krízu, no hrozí, že mnohé domácnosti investujú do riešenia, ktoré pre ich potreby nie je optimálne,“ upozorňuje riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Finančné prostriedky

Ako reagoval pre agentúru SITA manažér komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič, snahou SIEA je využiť všetky disponibilné finančné prostriedky na podporu zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie v domácnostiach, pričom do vyčerpania zostáva 15,8 mil. eur.

Dôležité je, aby boli finančné prostriedky vynaložené efektívne s maximálnym uspokojením dopytu domácností po zariadeniach a bolo možné ich využiť do jesene 2023. Možné riešenia intenzívne prehodnocujeme, v najbližších dňoch zverejníme všetky potrebné informácie k aktualizácii harmonogramu podávania žiadostí,“ konštatoval Jurikovič.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.