Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná elektráren veterné veze výstavba
Foto: ilustračné, GettyImages
13. apríla 2023 Obnoviteľné zdroje OZEVeterná energia od Energia.skSITA

SAPI pri výstavbe veterných elektrární volá najmä po skrátení povoľovacích lehôt

Slovenská asociácia fotovoltiky a OZE (SAPI) očakáva od štátu v otázke rozvoja veterných elektrární najmä skrátenie povoľovacích lehôt. Práve dĺžka povoľovacích procesov je podľa nich jeden z dôvodov, prečo patrí Slovensku s troma megawattmi inštalovaného výkonu vo veterných elektrárňach nelichotivá posledná priečka v EÚ.

Asociácia oceňuje, že po dlhých rokoch štát pripravuje návrh systematického prístupu k využívaniu veternej energetiky. „V tejto chvíli nepoznáme detaily pripravovaných zmien. Veríme však, že sa zásadne skrátia povoľovacie lehoty aj pre veterné elektrárne, čo je cesta, ktorou ide napríklad aj Česká republika, Estónsko, či Španielsko,“ uviedol pre agentúru SITA člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko.

Ako dodal Lacko, práve veterné elektrárne mnohé krajiny považujú za najrýchlejšiu cestu, ako umožniť nahradenie dovozu plynu, a teda aj znižovania závislosti nielen na Rusku. „Veterné elektrárne dnes patria spolu s fotovoltickými elektrárňami k technologicky najlacnejším zdrojom elektriny, takže nielenže nepotrebujú dotácie, ale naopak tlačia aj na znižovanie cien elektriny na trhu,“ konštatoval Lacko.

Dočasne poverení ministri Karel Hirman a Ján Budaj by mali v najbližšom čase predstaviť budúcnosť výstavby veterných elektrární na Slovensku. „Spolu s kolegom ministrom životného prostredia Jánom Budajom čoskoro predstavíme systémový prístup k využívaniu veternej energie na Slovensku,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister hospodárstva Karel Hirman.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.