Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SAPI: Odborníci a podnikatelia v energetike žiadajú vymenovať nového šéfa ÚRSO

Ako informovala riaditeľka SAPI Veronika Galeková, viac než 130 signatárov požaduje za nového šéfa regulačného úradu odborníka s jasnou, komplexnou a dlhodobo udržateľnou víziou slovenskej energetiky a zároveň osobu, ktorá sa vyznačuje integritou, bezúhonnosťou a schopnosťou odolávať politickým a ekonomickým tlakom. Pre úspešné fungovanie energetiky je podľa signatárov listu osoba predsedu regulačného úradu kľúčová.

Nový predseda ÚRSO bude podľa signatárov listu stáť pred množstvom závažných rozhodnutí a nevyriešených problémov z minulosti. „Ako podnikatelia v energetike osobitne žiadame, aby ÚRSO pod novým vedením využil všetky svoje kompetencie na to, aby došlo k zjednodušeniu a sprehľadneniu energetickej regulácie a zníženiu administratívneho zaťaženia, zvýšeniu transparentnosti cenovej regulácie a prístupu verejnosti k informáciám, zrušeniu poplatku za prístup do distribučnej sústavy (tzv. g-komponent) v súlade s rozhodnutím Ústavného súdu v tejto veci, ďalej k zrušeniu neprimeranej sankcie vo forme straty práva na podporu v dôsledku nesplnenia pochybnej oznamovacej povinnosti a súčasnému vyplateniu podpory viac ako 1300 poškodeným výrobcom elektriny, ktorým bola takáto podpora protiprávne odňatá v rokoch 2015 až 2017 a k zrušeniu viac ako 3 roky trvajúcemu stop-stavu, v dôsledku ktorého nie sú do distribučnej sústavy pripájané žiadne nové zdroje nad 10 kW,“ spresnili.

„Považujeme za nevyhnutné, aby právne predpisy a závažné rozhodnutia v energetike sa prijímali až po širokej odbornej diskusii so zainteresovanými subjektmi a v súlade so strategickou, dlhodobou a udržateľnou víziou. Za rovnako dôležité považujeme, aby ÚRSO vo svojej činnosti rešpektoval základné právne princípy a udržiaval stabilné a predvídateľné právne prostredie. Všetky tieto rozhodnutia totiž majú dopad na konkurencieschopnosť slovenských podnikov a teda stav slovenskej ekonomiky ako takej,“ dodali signatári v liste.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.