Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. decembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

SAPI: Novela o podpore OZE znamená od júla koniec fotovoltického odvetvia v SR

Budúcnosť týchto inštalácií je však podľa neho tiež neistá, pretože novela zákona určila pre Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) povinnosť stanoviť nové výkupné ceny s platnosťou od 1. júla 2011, pričom maximálna hodnota poklesu výkupnej ceny o 10 % nie je po novom práve pre fotovoltiku a energiu z vetra garantovaná.

„Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu s napätím sledovala stredajšie schvaľovanie novely zákona o podpore OZE. Bohužiaľ, novela zákona bez väčšej diskusie prešla druhým a okamžite aj tretím čítaním, čím bola v NR SR schválená a od 1. februára 2011 vstúpi do platnosti,“ konštatoval.

Napriek obrovskej snahe SAPI a mnohým stretnutiam, kde sa SAPI snažila všetky prezentované argumenty a aj nepodložené tvrdenia Ministerstva hospodárstva (MH) SR, Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), či ÚRSO vyvrátiť a svoje tvrdenie podložiť reálnymi číslami, výpočtami a štúdiami, ako aj napriek ochote mnohých poslancov počúvať a nechať si problematiku OZE vysvetliť, finálna úprava o ktorej sa hlasovalo, zaznamenala len malé a dokonca miestami len kozmetické zmeny.

„Neostáva nám iné len dúfať, že tak, ako pri fotovoltike má ísť o zabránenie nekontrolovaného rozmachu slnečných elektrární, bude MH SR, SEPS, či ÚRSO rovnako pozorné pri nekontrolovanom rozmachu preferovaných zdrojov, napríklad bioplynových elektrární, kombinovanej výrobe elektriny a tepla (KVET) a vodných elektrární,“ uviedol.

Inšpiráciou by mohlo byť Rakúsko, kde už niekoľké bioplynové elektrárne sú v konkurze kvôli nedostatku surovín a prežívajú iba tie, ktoré majú aj vlastnú výrobu biomasy. Zároveň sa prudko zvýšilo zaberanie poľnohospodárskej pôdy výlučne pre potreby bioplynu a obmedzila sa pôda na pestovanie potravín. Na 1 megawatt (MW) bioplynovej elektrárne je potrebných priamo osievať približne 400 až 600 ha, zatiaľ čo pre 1 MW fotovoltickej elektrárne je to menej ako 3 ha.

„I napriek medializácii jasných faktov, že zvýšenie cien elektrickej energie má výlučne na svedomí KVET, poplatky do jadrového fondu, či pokusy o „prefarbovanie“ veľkých vodných elektrární a nie podpora ktoréhokoľvek z primárnych OZE (slnko a vietor), zostáva paradoxom, že práve posledné slnko a vietor dostávajú od 1. júla 2011 silnú ranu pod pás. Otázne je, či sa z nej niekedy ešte spamätajú,“ povedal Ulehla.

SAPI vznikla v roku 2010 ako profesijné združenie právnických osôb. Jej cieľom je pravdivo informovať o všetkých súvislostiach s výrobou elektrickej energie pomocou slnečného žiarenia nielen širokú verejnosť, ale nadviazať aj dialóg so štátnymi inštitúciami, a tak umožniť trvalý rozvoj tohto odvetvia na Slovensku.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.