You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
17. decembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

SAPI: Novela o podpore OZE znamená od júla koniec fotovoltického odvetvia v SR

Budúcnosť týchto inštalácií je však podľa neho tiež neistá, pretože novela zákona určila pre Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) povinnosť stanoviť nové výkupné ceny s platnosťou od 1. júla 2011, pričom maximálna hodnota poklesu výkupnej ceny o 10 % nie je po novom práve pre fotovoltiku a energiu z vetra garantovaná.

„Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu s napätím sledovala stredajšie schvaľovanie novely zákona o podpore OZE. Bohužiaľ, novela zákona bez väčšej diskusie prešla druhým a okamžite aj tretím čítaním, čím bola v NR SR schválená a od 1. februára 2011 vstúpi do platnosti,“ konštatoval.

Napriek obrovskej snahe SAPI a mnohým stretnutiam, kde sa SAPI snažila všetky prezentované argumenty a aj nepodložené tvrdenia Ministerstva hospodárstva (MH) SR, Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), či ÚRSO vyvrátiť a svoje tvrdenie podložiť reálnymi číslami, výpočtami a štúdiami, ako aj napriek ochote mnohých poslancov počúvať a nechať si problematiku OZE vysvetliť, finálna úprava o ktorej sa hlasovalo, zaznamenala len malé a dokonca miestami len kozmetické zmeny.

„Neostáva nám iné len dúfať, že tak, ako pri fotovoltike má ísť o zabránenie nekontrolovaného rozmachu slnečných elektrární, bude MH SR, SEPS, či ÚRSO rovnako pozorné pri nekontrolovanom rozmachu preferovaných zdrojov, napríklad bioplynových elektrární, kombinovanej výrobe elektriny a tepla (KVET) a vodných elektrární,“ uviedol.

Inšpiráciou by mohlo byť Rakúsko, kde už niekoľké bioplynové elektrárne sú v konkurze kvôli nedostatku surovín a prežívajú iba tie, ktoré majú aj vlastnú výrobu biomasy. Zároveň sa prudko zvýšilo zaberanie poľnohospodárskej pôdy výlučne pre potreby bioplynu a obmedzila sa pôda na pestovanie potravín. Na 1 megawatt (MW) bioplynovej elektrárne je potrebných priamo osievať približne 400 až 600 ha, zatiaľ čo pre 1 MW fotovoltickej elektrárne je to menej ako 3 ha.

„I napriek medializácii jasných faktov, že zvýšenie cien elektrickej energie má výlučne na svedomí KVET, poplatky do jadrového fondu, či pokusy o „prefarbovanie“ veľkých vodných elektrární a nie podpora ktoréhokoľvek z primárnych OZE (slnko a vietor), zostáva paradoxom, že práve posledné slnko a vietor dostávajú od 1. júla 2011 silnú ranu pod pás. Otázne je, či sa z nej niekedy ešte spamätajú,“ povedal Ulehla.

SAPI vznikla v roku 2010 ako profesijné združenie právnických osôb. Jej cieľom je pravdivo informovať o všetkých súvislostiach s výrobou elektrickej energie pomocou slnečného žiarenia nielen širokú verejnosť, ale nadviazať aj dialóg so štátnymi inštitúciami, a tak umožniť trvalý rozvoj tohto odvetvia na Slovensku.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.