Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. augusta 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

SAPI: Blíži sa čierny deň zelenej energie na Slovensku

Sankcia v podobe straty podpory na celý kalendárny rok vstúpila do platnosti 1.1.2014. Výrobcovia tak musia k 15.8. posielať ÚRSO aj distribučnej spoločnosti objem dodanej elektriny z cenového rozhodnutia vydaného práve ÚRSO s tým, že toľko vyrobia aj nasledujúci rok a že naozaj chcú už raz na 15 rokov priznanú podporu aj ďalší rok v rámci spomínaného obdobia.

V dôsledku zmeny pravidiel prišlo o podporu na rok 2015 viac než 1 100 a vlani viac než 130 výrobcov zelenej elektriny prevádzkujúcich slnečné, bioplynové, či malé vodné elektrárne.

SAPI opakovane upozorňuje na neprimeranosť sankcie. Spomínaná strata podpory predstavuje v prípade zariadenia na výrobu elektriny zo slnka s inštalovaným výkonom 1 MW sumu viac ako 450 tisíc eur a v prípade bioplynky s rovnakým inštalovaným výkonom dokonca sumu viac ako milión eur.

„Z predchádzajúcich rokov vieme, že odobratie podpory môže mať pre mnohých výrobcov likvidačné dôsledky. Vyzývame preto, tak ako každý rok, všetkých výrobcov zelenej energie, aby čo najskôr doručili ÚRSO aj príslušnej distribučnej spoločnosti všetky požadované dokumenty a vyhli sa tak zbytočným nepríjemnostiam. V prípade nejasností sa môžu obrátiť na SAPI,“ upozorňuje riaditeľka SAPI Veronika Galeková. „Zároveň sa spoliehame na nového predsedu ÚRSO a veríme, že podobné duplicitné povinnosti už výrobcom vznikať nebudú. Vďaka digitalizácii si totiž distribučné spoločnosti dokážu z elektromerov okamžite na diaľku odčítať predmetné informácie,“ dodala Galeková.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.