Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maria van der Hoeven (IEA) - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Maria van der Hoeven. Foto: SITA/AP Photo/Jacques Brinon
24. mája 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Sankcie voči Iránu znížili dodávky ropy o 300.000 barelov denne

„V túto chvíľu vidíme, že na trh sa nedostáva asi 300.000 barelov ropy denne,“ poznamenala šéfka organizácie na okraj schôdzky Organizácie krajín pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži.

Západný svet uvalil na Irán ekonomické sankcie pre kontroverzný jadrový program, ktorý Teherán zavádza. Podľa západných krajín sa Irán snaží obohacovaním uránu získať jadrovú zbraň, čo Teherán popiera. Snahou je vraj využiť jadrovú energiu na mierové účely.

Irán bežne ťaží asi 3,3 milióna barelov ropy denne. Ak by západné krajiny uplatňovali sankcie v plnej výške, Teherán by podľa van der Hoevenoej zrejme musel pre svoju ropu hľadať odbyt inde. Veľká časť iránskej ropy smeruje do európskych krajín, ktoré už ale dovoz začali obmedzovať.

Lídri ôsmich najvyspelejších krajín sveta združených v skupine G8 zosilneli tlak na Irán v sobotu. Na schôdzke v americkom Camp Davide signalizovali, že sú pripravení počas leta rýchlo uvoľniť časť strategických rezerv ropy, ak by napätie medzi Iránom a západnými mocnosťami viedlo k skokovému rastu cien a ďalšiemu výpadku dodávok.

Van der Hoevenová zopakovala, že IEA vývoj na trhu nepretržite sleduje a jeho správanie vyhodnocuje. Agentúra patrí pod OECD a funguje ako poradca v otázkach energetiky pre 28 vyspelých krajín vrátane Českej republiky. Ak by to bolo nevyhnutné, agentúra by podľa nej uvoľnila časť strategických rezerv. „Ak je potrebné konať, my sme na to pripravení,“ povedala. Súčasný pokles cien ropy by mohol pomôcť globálnej ekonomike rýchlejšie sa zotaviť. Stav ekonomiky je podľa nej stále krehký.

Severomorská ropa Brent sa teraz predáva asi za 106 dolárov a od jari jej cena klesla o viac ako 20 dolárov. Na vrchole bola v marci, kedy stál barel až 128 dolárov. K poklesu prispeli hospodárske problémy v eurozóne a s nimi spojený predpoklad, že pokles ekonomiky zníži dopyt. V posledných dňoch ceny klesajú vďaka nádejám, že spor medzi Iránom a Západom nebude tak vážny, ako sa očakávalo.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.