Sankcie na vývoz iránskej ropy by vraj zvýšili jej cenu až na 250 USD
Diskusie na Západe o sprísnení sankcií proti Iránu v súvislosti s jeho jadrovým programom sa zintenzívnili v novembri, keď orgán Spojených národov pre jadrovú energiu informoval, že má dôkazy, že Teherán pracuje na výrobe jadrovej bomby.
Irán však opakuje, že jeho jadrový program je v celom rozsahu mierový.
Americký Senát odhlasoval vo štvrtok (1. 12.) sankcie proti finančným inštitúciám, ktoré udržujú obchodné kontakty s iránskou centrálnou bankou, cez ktorú sa dostávajú do krajiny peniaze za predaj ropy na svetovom trhu. Európska únia zvažuje zákaz dovozu ropy z islamskej republiky.
Ale ani Washington, ani Brusel zatiaľ nedospeli k záveru v otázke obchodu s ropou, ktorého prerušenie by sa mohlo nepriaznivo prejaviť na krehkom stave globálnej ekonomiky. Irán je piatym najväčším vývozcom ropy na svete.
Útok na britské veľvyslanectvo v Teheráne v utorok (29. 11.), ku ktorému došlo po tom, keď Londýn oznámil jednostranné sankcie voči iránskej centrálnej banke, zvýšil medzinárodné napätie, ktoré prispelo k rastu ropy na svetovom trhu. V piatok (2. 12.) sa barel ropy WTI predával na záver obchodného dňa v New Yorku znovu po vyše 100 USD.
Informovala o tom agentúra Reuters.
(1 EUR = 1,3511 USD)
Copyright © TASR 2011