Sankcie EÚ môžu skomplikovať Rusku možnosti ťažby ropy v Arktíde
Komisia má na základe utorkového rozhodnutia ministrov zahraničných vecí krajín EÚ do štvrtka predložiť členským štátom návrhy, aké sankcie by bolo možné na Rusko uvaliť, pokiaľ urýchlene nezačne spolupracovať pri riešení ukrajinskej krízy.
Šéfovia diplomacie krajín EÚ minulý týždeň Moskve pohrozili opatreniami v oblasti moderných technológií, vrátane tých využiteľných v energetike, obrane a technológii s dvojitým využitím, teda pre civilné a vojenské účely. Komisia rovnako zvažuje rôzne opatrenia v oblasti kapitálových trhov.
„Vždy som tvrdil, že energetické dodávky z Ruska – ropa, plyn, urán – by nemali byť na zozname sankcií,“ zdôraznil včera eurokomisár. Predstavil zároveň plán EK na európske energetické úspory v nasledujúcich rokoch. Okrem iného by mali pomôcť znížiť závislosť EÚ na dovoze surovín práve z Ruskej federácie.
Moskva podľa Oettingera dobre vie, že ťažba na mori v Arktíde má do budúcnosti veľký potenciál. „Môžu ju ale rozvíjať iba s pomocou západných technológií, vrtných súprav a ďalšieho vybavenia, ktoré im ich vlastný priemysel nedokáže poskytnúť,“ vysvetlil.
Ak sa Rusko podľa eurokomisára nepokúsi prispieť k mieru na Ukrajine a zabrániť ďalšej eskalácii konfliktu, nie je podľa neho dôvod, aby mu EÚ pomáhala s rozvojom priemyselných kapacít a s vytváraním nových zdrojov ropy a plynu.
Európska únia reagovala hrozbou tvrdých sankcií na vývoj po zničení malajzijského boeingu, v ktorého troskách našlo minulý týždeň vo štvrtok na východnej Ukrajine smrť všetkých 298 ľudí na palube. Západ tvrdí, že stroj najpravdepodobnejšie zostrelili proruskí separatisti, ktorí sa tešia ruskej podpore. Moskva to odmieta s tým, že zodpovednosť nesie ukrajinská vláda.
ČTK, energia.sk