Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Sankcie asi donútia akcionárov Novateku zvýšiť svoj podiel na podpore Yamal LNG

Uviedla to včera spoločnosť, ktorá ešte v stredu (30.7.) informovala, že posudzuje vplyv sankcií EÚ a USA na financovanie spoločných energetických projektov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novatek patrí k firmám, ktoré sankcie zasahujú priamo a navyše, sankcie sa dotkli aj piatich ruských bánk s viac než 50-% účasťou ruského štátu. Mnohým podnikom sa tak sťaží prístup k dlhodobému financovaniu svojich projektov.

Novatek, ktorý je hlavným akcionárom v projekte Yamal LNG, uviedol, že opatrenia západných krajín neovplyvnia jeho produkciu ani iné komerčné aktivity. No šéf firmy Leonid Michelson dodal, že spoločnosť, ako aj ďalší akcionári v projekte, ktorými sú francúzsky Total a čínska CNPC, sa v dôsledku sankcií budú musieť pri financovaní projektu spoliehať viac na vlastný kapitál. Doteraz akcionári investovali do projektu 2,6 miliardy USD (1,94 miliardy eur). Čiastočne by mohli pomôcť aj čínske banky, na ktoré sa chce Novatek obracať vo väčšej miere.

Investície potrebné na zabezpečenie projektu Yamal LNG sa odhadujú na 27 miliárd USD. Projekt by mal Rusku pomôcť do roku 2020 zdvojnásobiť jeho podiel na celosvetovom LNG trhu. Podiel Ruska na tomto trhu dosahuje v súčasnosti 4,5 %.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.