Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. februára 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Saharské slnečné lúče priťahujú stále nových investorov

Desertec získal pre svoju realizáciu ďalších investorov. Megaprojekt má zhltnúť približne 400 mld. eur  a do 40 rokov začať so zásobovaním Európy solárnou energiou zo saharského slnka. Elektrická energia sa do európskej siete bude transportovať vysokovoltážnymi káblami.

Výkonný riaditeľ Desertec Industrial Initiative (DII) Paul van Son pre Reuters uviedol, že projekt sa teší vysokému záujmu medzi firmami a mená nových účastníkov zverejní v marci. „S novými partnermi budeme mať širší základ. Ten je dôležitý pre akceptáciu“, dodal pre Reuters van Son. Doteraz sa do projektu zapojilo 10 nemeckých firiem, jedna firma zo Španielska a jedna z Alžírska. Ako ďalej uviedol van Son, „je dôležité aby projekt získal širokú podporu a zapájal krajiny z blízkeho Východu a severnej Afriky“. Medzi 12 firmami je napríklad Siemens, E.ON, RWE alebo Deutsche Bank.

Projekt Desertec založilo minulý rok v Mníchove dvanásť prevažne nemeckých firiem. Desertec má využívať technológiu koncentrovanej slnečnej energie (CSP). Technológia CSP využíva veľké zrkadlá na presmerovanie slnečných lúčov na kolektory, ktoré sa zohrejú a tým sa vytvára para pre pohon turbín na výrobu elektriny. Zakladatelia projektu tvrdia, že na svetové púšte dopadne za 6 hodín toľko energie, koľko svetová populácia spotrebuje za celý rok.

Projekt Desertec sa má uskutočniť v niekoľkých fázach, pričom prvá by sa mohla začať približne za 10 rokov. Počas nasledujúcich troch rokov sa majú podľa vyjadrenia van Sona začať realizovať prvé čiastkové projekty. Najhorúcejším kandidátom na realizáciu prvých projektov je Maroko.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.