Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

S Rusmi sa na novej jadrovej elektrárni zatiaľ nedohodli

S ruskou spoločnosťou Rosatom sa zatiaľ nepodarilo dohodnúť na projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciah. Vstup ruského investora do projektu tak ostáva stále otázny. „Počas intenzívnych rokovaní so zástupcami skupiny Rosatom sa identifikovalo viacero oblastí, ktoré sú oboma skupinami považované v tomto momente za zásadné… Tými sú predovšetkým spôsob a parametre financovania projektu,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR (MH). Podľa ministerstva na rokovania s ruskou spoločnosťou negatívne vplývajú rôzne skutočnosti, ktoré majú dopad na jadrové elektrárne. „Ide predovšetkým o kolabujúci trh s emisnými kvótami oxidu uhličitého a nesúrodé mechanizmy podpory obnoviteľných zdrojov energie v členských štátoch Európskej únie,“ dodal rezort hospodárstva. Jednou z podmienok ruského investora pre vstup do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne bola aj záruka výkupných cien elektriny v nej vyrobenej. To si však súčasné vedenie ministerstva nevie predstaviť. Ministerstvo nevylučuje, že by mohol do projektu vstúpiť okrem Rosatomu aj iný investor. „Memorandum o porozumení, ktoré bolo podpísané so zástupcami potenciálneho ruského investora na začiatku procesu, môže byť podpísané s každým serióznym záujemcom o vstup do projektu. Preto nevylučujeme možnosť v budúcnosti pokračovať v rokovaniach o otázke kapitálového vstupu skupiny Rosatom, alebo akéhokoľvek iného kredibilného partnera,“ konštatoval rezort hospodárstva. Nový investor by mal nahradiť českú energetickú skupinu ČEZ, ktorá sa rozhodla z projektu vycúvať, keďže sa chce sústrediť na projekty v Českej republike.

Prípravné práce na projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach pokračujú podľa plánu. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) v uplynulých týždňoch ukončila výberové konanie na spracovateľa EIA. Na základe podpísanej zmluvy EIA vypracuje spoločnosť AMEC. V septembri sa začali prvé práce súvisiace s procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktoré by mali byť ukončené do polovice roka 2016. V tomto roku by mala spoločnosť JESS, ktorá má na starosti projekt výstavby jadrovej elektrárne v Bohuniciach, dokončiť výkup pozemkov. Spoločnosť už disponuje 90 % územia pre výstavbu samotnej elektrárne a aktuálne vykupuje pozemky potrebné pre zariadenie staveniska.

V uplynulých mesiacoch tiež spoločnosť dopracovala štúdiu seizmicity a geologických pomerov, ktorá potvrdila realizovateľnosť projektu v danom území z pohľadu prírodných špecifík danej oblasti. Do roku 2016 počíta spoločnosť JESS s prípravou infraštruktúry, ako aj s činnosťami súvisiacimi s pripojením do prenosovej sústavy SR.

Podľa štúdie realizovateľnosti reálne uvedenie novej jadrovej elektrárne do skúšobnej prevádzky je po roku 2025. Nová jadrová elektráreň môže mať výkon až 2 400 megawattov. V rámci štúdie realizovateľnosti bolo analyzovaných šesť projektov tlakovodných elektrární od dodávateľov Areva, Atmea, konzorcium MIR 1200, Korea Electric Power Corporation, Mitsubishi a Westinghouse. Štúdia taktiež ukázala, že najvýhodnejší model zabezpečenia hlavného kontraktu je dodávka na kľúč, zahŕňajúca všetky dodávky a služby spojené s výstavbou a uvedením do prevádzky. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 do 6 mld. eur.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) vznikla koncom roka 2009. Základné imanie spoločnosti bolo stanovené na 216,357 mil. eur. Štát má vo firme JESS 51-percentný podiel a skupina ČEZ drží zvyšných 49 % akcií. Manažérska kontrola podľa dohody oboch partnerov funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov. Za strategického partnera pri výstavbe novej jadrovej elektrárne si vybrala spoločnosť ČEZ ešte prvá vláda Roberta Fica na základe prieskumu trhu, ktorý vykonalo Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením vtedajšieho ministra Ľubomíra Jahnátka.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.