Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tomáš Malatinský - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Tomáš Malatinský (minister hospodárstva SR). Foto:energia.sk/Michal Jesenič
21. mája 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

S Rusmi rokujeme o novej zmluve o dodávkach ropy

Na Slovensko tečie ropa cez ropovod Družba. Foto: energia.sk/Michal Jesenič

Ako uviedol pre portál energia.sk šéf rezortu hospodárstva, rokovanie s Ruskom o podmienkach novej dlhodobej zmluvy do konca roka 2029 je v súčasnosti vo finálnej fáze. „Existuje prísľub ruskej strany, že novú zmluvu uzavrieme do konca roka,“ spresnil Malatinský.

Na medzivládnej úrovni sa napríklad riešilo, akú formu bude mať nová dohoda. Slovensko by podľa ministra privítalo podpis novej zmluvy. „Ruská strana uprednostňovala dodatkovanie,“ doplnil minister. Z najnovších záverov rokovania medzivládnej komisie ale podľa Malatinského vyplýva, že Rusi súhlasia aj s podpisom nového kontraktu. „Musíme to však stihnúť do konca roka. Keď aktuálna zmluva stratí platnosť, už sa nedá ani dodatkovať,” podčiarkol.

Ropné dodávky v objeme do 6 mil. ton ročne

Dlhodobá medzivládna zmluva s Ruskom, ktorá sa podpísala v roku 1999, hovorí o dodávkach ruskej ropy na Slovensko v objeme do 6 miliónov ton ročne. Pokiaľ ide o zazmluvnený objem, ten by mal podľa Malatinského zostať na zhruba rovnakej úrovni. „Nevylučujem úpravy, ale v zásade by malo ísť o rovnaký objem dodávok,“ skonštatoval.

Na Slovensko tečie ropa prostredníctvom južnej vetvy ropovodu Družba. Prevádzkovateľom ropovodného systému u nás je spoločnosť Transpetrol, ktorej jediným akcionárom je štát. Technická prepravná kapacita Družby na našom území predstavuje zhruba 20 mil. ton ropy ročne. Transpetrol v roku 2012 prepravil 8,4 mil. ton, uvádza sa vo výročnej správe firmy.

Najväčším odberateľom slovenského prepravcu je spoločnosť Slovnaft. Do bratislavskej rafinérie putuje viac než 60 % prepravovaného množstva suroviny, zvyšok ide do Česka. 

Výpadok dodávok z Ruska (dnes) nevieme nahradiť

Ak by došlo k výpadku dodávok cez ropovod Družba, Slovensko v súčasnosti nemá plnohodnotnú alternatívu. Stať by sa tak mohlo už koncom tohto roka, kedy by sa mala ukončiť modernizácia slovensko-maďarského potrubia, ktoré prepája Družbu s ropovodom Adria. Technicky sa dá dopraviť ropa na Slovensko tzv. južnou cestou už dnes, no iba v obmedzenom množstve zhruba 3,5 mil. ton ročne.

Po rekonštrukcii ropovodu Friendship1, ktorý spája slovenskú obec Tupá a maďarské mesto Százhalombatta, by sa mala prepravná kapacita zvýšiť tak, aby zodpovedala potrebám rafinérie Slovnaft – na úroveň minimálne 6 mil. ton ropy ročne. Na modernizácii prepojenia sa v roku 2012 dohodli Transpetrol a skupina Mol podpisom spoločného memoranda.

Reštrukturalizácia štátnych ropných rezerv

V prípade potreby sa môžeme spoľahnúť na núdzové zásoby ropy. Slovensko je zaviazané držať rezervu na úrovni minimálne 90 dní priemerného denného čistého dovozu. Zásoby strategickej suroviny predstavovali na konci minulého roka 715 tis. ton.

Ropná rezerva je od roku 2013 v kompetencii Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov (EOSA). Štát ju pôvodne zakladal s tým, aby odbremenila štátny rozpočet. Nová agentúra tak mala na seba prebrať aj dlh vo výške 465 miliónov eur, ktorý ale Eurostat zaradil do verejného dlhu. Dôvodom je fakt, že hoci agentúra formálne nepatrí do sektora verejnej správy, štát má nad núdzovými zásobami stále kontrolu.

Systém núdzových zásob ropy a ropných produktov tak opäť čakajú zmeny. Návrh na jeho reštrukturalizáciu dnes (21.mája) schválila na svojom rokovaní vláda SR. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.