Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lany solarnych panelov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ steel & silicon (licencia Creative Commons)
15. augusta 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

S pripájaním slnečných elektrární sa podvádzalo i v Čechách

Pracovníci českého Energetického regulačného úradu (ERÚ) čelia podozreniu, že pri udeľovaní povolení na riadnu prevádzku slnečných elektrární pomáhali podvodníkom. Vylúčená nie je dokonca ani korupcia. Prípadom sa už zaoberá Útvar pre odhaľovanie korupcie a finančnej kriminality ČR. K protiprávnemu konaniu údajne došlo najmä koncom minulého roka, kedy ERÚ od 15. do 31. decembra dal zelenú až 328 slnečným elektrárňam.

Dôvodom takéhoto konania by mohol byť fakt, že iba elektrárne spustené do konca roka 2010 majú nárok na minuloročnú výkupnú cenu elektriny po dobu dvadsiatich rokov. Elektrárne spustené už tento rok majú podmienky horšie, a to približne o jednu štvrtinu nižšiu garantovanú výkupnú cenu. Možno aj práve preto došlo koncom minulého roka k masívnemu spúšťaniu nových elektrární.

Políciu na niektoré podozrivé prípady upozornilo dokonca aj samo vedenie ERÚ ešte za bývalého šéfa Jozefa Fiřta. „Polícia vyšetruje postup úradu z konca minulého roka. Bližšie to nechcem komentovať, detaily ešte len zisťujem,“ povedala nová predsedníčka úradu Alena Vitásková. Vyšetrovanie potvrdil aj hovorca Policajného prezídia Jaroslav Ibehej.

Pre vzniknuté pochybenia odvolal Fiřt šéfa licenčného odboru Luďka Pražáka. „V jeho prípade nešlo o podozrenie z korupcie, odbor nezvládol manažérsky,“ povedal zdroj z ERÚ. Dokonca sa stalo, že pracovníci udelili licenciu nedostavanej elektrárni. Nie je však vraj jasné, či išlo o korupciu alebo o iné zámery.

Pracovníci ERÚ pod podmienkou anonymity hovoria aj o politickom tlaku v prospech niektorých projektov. Navyše sa vraj stretli aj s tým, že sa ich niektorí investori snažili oklamať. ERÚ vlani preto začal fyzicky kontrolovať všetky elektrárne nad jeden megawatt výkonu, ktorým bolo udelené nové povolenie. Išlo o stovky kontrol.

„Až pri kontrolách sme niekedy zistili, že stavebné úrady vydávali kolaudačné rozhodnutia na zdroje, ktoré nemali napríklad ani nainštalované solárne panely. Alebo že na neexistujúcu elektráreň sú vydané revízne správy,“ povedal jeden z pracovníkov ERÚ. Úrad nahlásil polícii aj tie podozrivé prípady, kde sa zdá, že pochybil práve stavebný úrad či revízni technici. Zatiaľ však nikto obvinený nebol.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.