Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
podlaha
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Zateplením podlahy znížite tepelné straty. Foto: Flickr.com/spaceamoeba (licencia Creative Commons)
15. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

S podlahovým vykurovaním ušetríte minimálne 20% nákladov za energie

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia bytov a rodinných domov
Vstupná investícia od 20 eur/m2, cena závisí od použitého materiálu a veľkosti vykurovanej plochy
Miera úspory Pri veľkých vykurovaných plochách je úspora vo výške 30 %
Návratnosť investície do 5 rokov

Pri raste cien za energie uvažuje takmer každá domácnosť, ako by mohla znížiť náklady za energie. V súčasnosti existuje veľa moderných spôsobov vykurovania domu či bytu. Podstatný je nielen zdroj vykurovania, ale rovnako dôležitý je rozvod tepla. Jednou z možností je výmena radiátorov za podlahové vykurovanie. V tomto ohľade sa stále častejšie hovorí o podlahovom vykurovaní, ktoré podľa odborníkov ušetrí v porovnaní s klasickými radiátormi až tretinu nákladov.

Princíp fungovania podlahového vykurovania

Pri podlahovom vykurovaní sa využíva sálavý tepelný tok z ohrievanej plochy. Tým sa priamo a nie prostredníctvom interiérového vzduchu, zohrievajú okolité stavebné konštrukcie, ktoré majú väčšiu povrchovú teplotu ako samotný vzduch v miestnosti. Tepelné lúče vyžarované povrchom  ohriatych plôch sú v podstate elektromagnetické vlny s dĺžkou vlny 0,78 až 400 μm, (v rozsahu infračervenej časti spektra elektromagnetických vĺn), šíriace sa rýchlosťou 300 000 km/s.

Princíp prevádzky spočíva v systéme špeciálnych hadíc zabudovaných v podlahe. Sústavou umiestnenou v podlahe preteká vykurovacia voda, ktorá cez stenu hadice odovzdáva teplo podlahovej vrstve – poteru. V 1 m2 vykurovacej plochy teplovodných rúr koluje a ohrieva sa len pol litra vody. To znamená, že je potrebné ohriať oveľa menší objem vody ako v klasických radiátoroch. Hadice bývajú najčastejšie zaliate v betónovej vrstve, ktorej priemerná hrúbka je cca 6,5 cm. Na zálievku rúrok sa používajú aj hotové samonivelizačné zmesi, ktoré sú vyrobené na báze sadry. Z nich sa pripravuje tzv. anhydritový liaty poter.

Teplovodné aj elektrické podlahové vykurovanie je možné inštalovať za využitia mokrého i suchého systému. Suchý systém je vhodný do drevostavieb alebo tam, kde nesmie stavebná výška podlahy (kúrenia) presiahnuť 3 cm. Mokrý systém má však v porovnaní so suchým lepšiu tepelnú vodivosť a aj po vypnutí podlaha dlhšie hreje.

Ilustračná snímka: Realizácia. Zdroj: Flickr.com/BSFinHull

Výhody a nevýhody podlahového vykurovania

Výhody Nevýhody
  • efektívne vykurovanie domu
  • rovnomerné rozloženie tepla
  • v kombinácii s tepelným čerpadlom alebo kondenzačným kotlom je úspora nákladov ešte vyššia
  • dlhšia životnosť
  • vyšší komfort pri vykurovaní
  • minimálna cirkulácia vzduchu
  • vyššie investičné nákaldy
  • podlahové kúrenie nie je vhodné do každej miestnsoti
  • pri technickej realizácii je potrebné dodržiavať všetky postupy

Rozloženie teplôt v miestnosti je pri plošnom vykurovaní rovnomerné, a tak sa človek cíti príjemnejšie. Podlahové vykurovanie znižuje vlhkosť v oblasti podláh a kobercov, čím zabraňuje vzniku alergénom – roztočom.

Škodí podlahové vykurovanie zdraviu?

V minulosti prevládal mýtus, že podlahové vykurovanie vysušuje kĺby a nepriaznivo pôsobí na kŕčové žily. V tej dobe však podlahové vykurovanie nebolo regulované a teplota povrchu podlahy presahovala spomenutú prípustnú teplotu.

Systémy moderného plošného vykurovania nie sú zdraviu škodlivé pri správnej manipulácii a nastavení. Dôležitou podmienkou pri tomto type vykurovania je práve fakt, že musíte dodržať maximálne teploty ohrievaných povrchov na zdraviu neškodnej úrovni – tzn. pri podlahovom vykurovaní 25 až 30°C.

Preto by ste nemali zanedbať správne naprojektovanie a realizáciu. Tú zverte do rúk profesionálom, tzn. projektantom a realizačným firmám.

Kam inštalovať podlahové vykurovanie?

Podlahové vykurovanie je najvhodnejšie inštalovať do obývacej izby, kuchyni, chodby, kúpeľne a WC.

Pri podlahovom vykurovaní zvoľte vhodnú podlahovú krytinu

Pri tepelno-technickom výpočte podlahového vykurovania je potrebné zohľadniť odpor kladený vedením tepla podlahovou krytinou. Všeobecne platí, že odpor by nemal prekročiť maximálnu hodnotu R=0,15m2K/W.

Minerálne podlahové krytiny (napr. kameň alebo keramické podlahové krytiny) sú pre podlahové vykurovanie najvhodnejšie. Podlahové vykurovanie je vhodné aj pod krytiny z drevených parkiet, avšak v tomto prípade je nutné počítať s tvorbou špár. Pri podlahách z plastov sa pri technickej realizácii odporúča lepenie. Podlahové vykurovanie môžete použiť aj pod textilné podlahové krytiny, tzn. koberec. Za účelom dosiahnutia lepšieho prestupu tepla by hrúbka koberca nemala presiahnuť 10 mm. Pokiaľ sa rozhodnete kúpiť koberec, v obchodoch sa informujte, či majú v technickej špecifikácii označenie „vhodné pre podlahové vykurovanie“.

Návratnosť

V porovnaní s klasickým vykurovaním je výška investičných nákladov o cca 20-30% vyššia. Avšak po zohľadnení princípu vykurovania, kde z dôvodu vysokého podielu energetického sálania rúrkového podlahového vykurovania sa pocit komfortu dostaví pri výrazne nižšej teplote, ktorú môžete znížiť o 1 až 2 °C. Vaša ročná spotreba energie sa tak zníži až do 20 %, pri veľkých vykurovaných plochách to je až 25%. Vo všeobecnosti je návratnosť investície do podlahového vykurovania rádovo do 5 rokov.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.