Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Lavrov: Maďarsko potvrdilo zámer postaviť na svojom úseku plynovod Južný prúd

„Rusko chápe, že Maďarsko, ako člen NATO a Európskej únie, si plní svoje spojenecké záväzky, pritom si však chráni aj svoje záujmy,“ cituje MTI Lavrova.

Šéf maďarskej diplomacie vyjadril nádej, že EÚ a Rusko čo najskôr obnovia rokovania o otázkach týkajúcich sa stavby plynovodu smerujúceho do viacerých európskych krajín, ktorý by obišiel Ukrajinu.

Poslanci maďarského parlamentu 3. novembra schválili návrh novely zákona, ktorá umožní výstavbu maďarského úseku kontroverzného plynovodu Južný prúd aj bez konzultácií s Európskou úniou.

Novela poskytuje právny rámec na to, aby maďarský úsek plynovodu projektovala rusko-maďarská spoločnosť, ktorá nemá licenciu na tranzit a prevádzku tranzitného systému.

Podľa predkladateľov návrhu je v súčasnej situácii rusko-ukrajinskej krízy potrebné viac dbať o dlhodobé zaručenie energetickej bezpečnosti. Doterajšie maďarské právne normy neboli v súlade so smernicami Európskej únie, pretože obmedzovali slobodnú súťaž.

Plynovod Južný prúd, stavaný ruským Gazpromom, ktorého náklady na výstavbu sa odhadujú na 40 miliárd dolárov (29,37 miliardy eur), by mal prepravovať ruský plyn do strednej Európy cez Čierne more a Balkán. To Rusom umožní vyhnúť sa tranzitu plynu cez Ukrajinu. EÚ vzhľadom na anexiu polostrova Krym Ruskom a vývoj na východe Ukrajiny rokovania o projekte pozastavila.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.