Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

RZ MČ má výhrady k súťaži na prevádzkovateľa verejného osvetlenia v Bratislave

Magistrát podľa jeho slov zásadne zlyhával už v prípravnej fáze, pretože počas viac ako dvoch rokov nedokázal rozbehnúť procesy. Prehĺbiť tak mal problémy mesta s osvetlením a pripraviť Bratislavčanov o financie z neefektívnej prevádzky a drahej údržby. „Kriticky hodnotíme netransparentne zrealizované audity verejného osvetlenia v hodnote takmer 250.000 eur. Vypracovanie auditu zadalo mesto spoločnosti Deloitte Audit na základe rámcovej dohody o poskytovaní audítorských služieb, podľa ktorej však nemalo oprávnenie na spracovanie strategického dokumentu o osvetlení a práve tento prístup podľa predbežných právnych zistení vykazuje vážne podozrenia o porušení zákona,“ skonštatoval Krúpa. 

Z pohľadu združenia je termín na prípravu súťažných podkladov v súvislosti s rozsahom, charakterom a parametrami zadania tendra krátky. Podľa Krúpu sa pohybuje na spodnej hranici lehoty prípravy, čo je pri takom rozsiahlom, náročnom a nákladnom projekte neadekvátne. „Pochybenia avizuje aj odborné posúdenie zadania. Vo vzorcoch na vypracovanie ponúk sú zásadné chyby, ktoré okrem iného, popierajú efektívnosť systému a navyšujú celkovú sumu služieb. Súčasne je podľa nás diskutabilné aj 20-ročné obdobie trvania zákazky v súvislosti s rýchlym tempom vývoja technológií,“ podotkol predseda RZ MČ.

Ako tvrdí, povšimnutiahodná je aj 11-dňová lehota od odovzdania súťažných podkladov po otváranie obálok s ponukami. V súvislosti s prístupmi mesta, napríklad pri obstaraní mestskej zelene či zmiznutých petičných hárkoch proti hazardu považuje združenie takto nastavenú lehotu ako rizikovú z pohľadu korektnosti ďalších procesov a manipulácie s ponukami.

Hlavné mesto už niekoľkokrát uviedlo, že postupuje v procese výberu nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia v Bratislave transparentne a podľa zákona. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal tento týždeň povedal, že vyhlásený tender nie je šitý na mieru konkrétnemu uchádzačovi. „Tie kritériá sú urobené tak otvorene, aby takáto pochybnosť nebola,“ skonštatoval. Výsledok obstarávania bude vyhodnocovať komisia zložená z odborníkov magistrátu, odborníkov z externého prostredia a poslancov mestského zastupiteľstva. „Mesto postupuje maximálne transparentne,“ skonštatoval primátor. Nesrovnal už dal pokyn, aby bol zverejnený audit verejného osvetlenia, ktorý realizovala spoločnosť Deloitte. „Čakáme ešte na právnikov, aby označili individuálne údaje, ktoré sú citlivé,“ spresnil. 

Mesto chce s víťazom súťaže uzavrieť zmluvu na 20 rokov v predpokladanej výške 143,69 milióna eur bez DPH.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.