Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iskra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
4. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Rýchle odstavenie jadrových blokov prinesie Nemecku problémy

V Nemecku vyradenie 7 jadrových blokov počas moratória nepociťujú len preto, lebo Francúzsko dodáva od 17. marca do krajiny denne výkon do 3000 megawattov (MW) a Česko do 2000 MW, uviedol Fritz Varenholt (RWE) v rozhovore pre Die Welt. Vedenia z nich sú zaťažené na maximum prenosovej kapacity. Fritz je v rámci skupiny RWE špecialista na budovanie projektov obnoviteľných zdrojov energie.

V južnom Nemecku bola situácia so zabezpečovaním dodávky elektrickej energie veľmi napätá už pred vyhlásením moratória. Po katastrofe v Japonsku ho schválila na tri mesiace spolková vláda.

Manažér argumentuje tým, že výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov sa venuje už dlhé roky. Medzi jeho priority patrí budovanie veterných parkov v Severnom mori. Na severe sa získa inštalovaný výkon desiatok tisíc megawattov, ale na juh krajiny sa tak rýchlo nedostane. Na splnenie zámerov do roku 2020 treba vybudovať 3.400 km elektrického vedenia. Vláda chce síce urýchliť budovanie nových kapacít, ale splniť úlohu nebude také ľahké. „Nepoznám ani jeden prípad budovania veľkého vedenia, ktoré by malo čas plánovania a výstavby kratší ako 12 rokov,“ povedal Varenholt. Prepojenie Schwerinu s Hamburgom alebo Weimaru s Nordayernom cez Durínsky les sa za 20 rokov nepohlo. Pritom nejestvuje ani jedno významné elektrické vedenie, voči ktorému by Zelení nenamietali.

Ale aj keby boli rozvodné siete k dispozícii, problémy by pretrvávali. V niektorých obdobiach vietor vôbec nefúka a slnko sa dlhé dni poriadne neukáže. V prípade vetra ide o 270 tichých dní a slnka o vyše 300 dní v roku.

Ak sa jadrové bloky v Nemecku odstavia v krátkom období, najmä juh krajiny bude mať nedostatok elektrickej energie. Dôjde k odstavovaniu podnikov, mestá sa ponoria do tmy. Aj keby hneď svietilo slnko, fotovoltaické panely na strechách a inde nemožno naštartovať na zvýšený výkon. Ich kapacita je limitovaná.

Varenholt povedal, že jadrová elektráreň Biblis A a B je zabezpečená proti dôsledkom zemetrasenia, ktoré môže prísť raz za 100 tis. rokov. Investícia dosiahla niekoľko stoviek miliónov eur.

„Máme v rezerve štyri až šesť dieselových generátorov, a nie dva ako vo Fukušime. Máme viaceré napojenia na sieť. A čo je najdôležitejšie, odvod tepla je zabezpečený aj bez dodávky elektrickej energie,“ pokračoval manažér. Zariadenia sú postavené vyššie, než dosahuje 100-ročná voda. A čo je paradox, Nemecko kupuje elektrickú energiu z francúzskych jadrových elektrární, ktorých zabezpečenie proti zemetraseniu je v porovnaní s nemeckým stokrát nižšie.

Nemecko má 17 jadrových blokov, ktorých podiel na výrobe elektrickej energie v krajine dosahuje 25 %. Ich podiel na takzvanom základnom zaťažení však dosahuje 50 %. To znamená, že majú zásadný podiel na udržaní stáleho napätia v rozvodnej sieti, informoval o tom nemecký denník Die Welt.

TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.