Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

RWE sa sporí s Gazpromom o cenu plynu

Česká spoločnosť RWE Transgas sa sporí s ruským Gazpromom na arbitrážnom súde vo Viedni o ceny zemného plynu v dlhodobom kontrakte. Šéf nemeckého koncernu v ČR Martin Hermann povedal, že arbitráž musela skupina RWE začať preto, lebo rokovania o znížení ceny napredovali nedostatočne.

Problémom je, že Gazprom odmieta v cenovom vzorci zohľadniť vývoj ceny komodity na spotových trhoch. Pritom spotové ceny zemného plynu za ostatné mesiace výrazne zlacneli. Ruský dodávateľ urobil svojim klientom od vypuknutia hospodárskej krízy niekoľko ústupkov, ale cena komodity sa i tak primárne odvodzuje od vývoja cien ropy a ropných produktov.

Šéfovia českej dcéry RWE v nevýhodných kontraktoch vidia príčinu minuloročných zlých hospodárskych výsledkov. RWE Transgas prerobil na predaji plynu 4,8 mld. Kč (199,22 mil. eur). Nízke spotové ceny využili vlani konkurenti, ktorí podľa RWE dokázali bez viazanosti nakupovať o 38 % lacnejšie. Martin Hermann predpokladá, že v tomto roku by malo dôjsť k jej ďalšiemu poklesu o 13 %.

Víťazstvo v arbitráži by bolo precedensom

Zástupcovia RWE sú presvedčení, že víťazná arbitráž s Gazpromom by bola precedensom, ktorý by ovplyvnil celý európsky trh so zemným plynom. Meno víťaza v arbitráži bude však známe až koncom roku 2012 v prípade, ak sa účastníci konania nedohodnú medzi sebou skôr, mimosúdnou cestou.

Dilemu však rieši aj Gazprom. Podľa ruského denníka Kommersant, plynárenský gigant predpokladá, že tento rok zvýši cenu za tisíc  kubických metrov plynu na 500 USD (344,80 eur). Michail Kočemkin, ktorý vedie centrum East European Gas Analysis, si však myslí, že takýto cenový vývoj by sa ruskému monopolu v konečnom dôsledku vypomstil v podobe poklesu odberu na európskych trhoch, informoval český denník E15.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.