Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. marca 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

RWE predá firmu DEA ruským miliardárom napriek obavám Británie

Britská vláda v sobotu (28. 2.) vyjadrila námietky proti predaju britských aktivít DEA, ku ktorým patrí 12 ropných a plynových polí. Dôvodom sú obavy týkajúce sa vplyvu prípadných ďalších západných sankcií proti ruskej skupine LetterOne na prevádzku týchto polí. Skupina patrí oligarchovi Michailovi Fridmanovi, ktorý je považovaný za jedného z najbohatších Rusov.

„Ak by navrhnutá akvizícia mala prebehnúť v súčasnej podobe, požiadal by (minister energetiky Edward Davey) spoločnosti, aby dojednali ďalší predaj vhodnej tretej strane,“ uviedlo ministerstvo vo svojom prehlásení. Ďalej dodalo, že dôsledkom predaja môžu byť vážne zdravotné, bezpečnostné a ekologické riziká.

DEA vlastní podiely v zhruba 190 licenciách na prieskum a rozvoj ložísk plynu v Európe, vrátane britskej časti Severného mora,  ďalej na Blízkom východe a v severnej Afrike. Niektoré z nich ale nič neprodukujú a potrebujú rozsiahle investície.

Koncern RWE dnes uviedol, že nesúhlas Londýna nebude mať žiadny vplyv na to, že transakcia sa v pondelok uskutoční. Zmluvy o predaji RWE DEA počítajú s prevodom celej firmy vrátane britských aktív. „Len v prípade, ak EÚ alebo USA v priebehu prvého roka po uskutočnení transakcie prijmú sankcie proti LetterOne alebo jej vlastníkom, RWE bude mať povinnosť kúpiť naspäť britské aktíva.“

RWE oznámila, že divíziu DEA predá Fridmanovej investičnej spoločnosti za 5,1 miliardy eur už vlani v marci. Nemecká vláda vtedy námietky proti dohode nevyjadrila, minister hospodárstva Sigmar Garbiel prehlásil, že predaj je založený na rozhodnutí firmy a je „v zásade neproblematický“.

Medzi sankcie, ktoré už proti Rusku zaviedla Európska únia (EÚ) v súvislosti s ukrajinským konfliktom, patrí aj zákaz dodávať ruským firmám špeciálnu techniku a služby na ťažbu ropy.

TASR, ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.