Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
smart meter - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
inštalácia tzv. inteligentného merača (smart meter) Foto: SITA/AP Photo/Pat Sullivan
8. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

RWE plánuje v Česku veľké investície do distribučnej sústavy

Okrem obnovy plynovodov sa chystá RWE investovať peniaze tiež do rozvoja českej distribučnej sústavy a do výmeny plynomerov. Skupina bude tiež  realizovať pilotné projekty takzvaného inteligentného merania spotreby a to predovšetkým v oblastiach s najväčšími stratami v sústave.

Podľa konateľa RWE GasNet Miloslava Zaura disponujú distribučné sústavy v Česku dostatočnou kapacitou pre väčšie využitie plynu teplárňami, ktoré v budúcnosti zrejme budú nútené znížiť spotrebu uhlia.

„V rámci investícií do obnovy distribučnej sústavy sme schopní optimalizovať distribučnú kapacitu, ktorá by následne umožnila pripájanie teplární. Na vlastnom budovaní prípojok pre centrálne zdroje tepla, ktoré zabezpečia, že nedôjde k zdražovaniu distribúcie plynu pre koncových zákazníkov,“ uviedol Zaur.

Podľa prezidenta Českej plynárenskej únie Oldřicha Petržilky nie je distribučná sústava bariérou toho, aby teplárenstvo mohlo prejsť na zemný plyn. „Predpokladáme, že plynárenstvo v blízkej budúcnosti zohrá významnú úlohu v oblasti náhrady hnedého uhlia pri výrobe tepla a elektriny s vysokou účinnosťou a zároveň tak prispeje aj k zlepšeniu životného prostredia v Českej republike,“ podotkol Petržilka.

RWE momentálne podľa Zaura analyzuje budúci stav a potreby plynovej distribučnej sústavy s ohľadom na vývoj českej energetiky. V prvej fáze firma zisťovala možnosť pripojenia 35 veľkých teplární na zemný plyn. Zhruba 17 z nich by mohlo RWE už teraz pripojiť na plyn pri uskutočnení potrebných investícií do výstavby nových plynovodov, či posilnenia regulačných staníc.

V súčasnosti na území ČR s výnimkou Prahy a Juhočeského kraja pôsobia celkovo štyri distribučné spoločnosti skupiny RWE s celkovým rozsahom prevádzkovaných sietí v dĺžke takmer 65.000 kilometrov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.