Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
euro rolka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Public Domain Photos (licencia Creative Commons)
19. júla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

RWE Gas nesúhlasí s analýzou ÚRSO o cenách plynu

Spoločnosť RWE Gas Slovensko nesúhlasí s údajmi v analýze Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o cenách plynu domácností a priemyselných odberateľov. Uvedené ceny podľa firmy nie sú reálnymi, ktoré môžu jednotliví dodávatelia ponúkať na trhu, a skresľujú reálne ceny.

„RWE Gas Slovensko nesúhlasí s publikovanými údajmi, keďže cena za dodávky plynu je uvádzaná ako maximálna, ktorú ÚRSO vyžaduje pre svoju evidenciu a nie reálna cena ponúkaná odberateľom. Chceli by sme upozorniť, že výdavky, ktoré zákazníci za plyn zaplatia, sú u RWE Gas Slovensko nižšie, a teda výpočty, ktoré sa v analýze uvádzajú, sa nezhodujú so skutočnosťou,“ informoval v pondelok konateľ RWE Gas Slovensko Miroslav Kulla agentúru SITA.

Spoločnosť RWE Gas Slovensko poskytla vlastné poradie ponúk dodávateľov plynu na Slovensku. Podľa nej pre domácnosti žijúce v domoch (pri spotrebe 30 megawatthodín za rok) dosahuje priemerná mesačná cena RWE Gas vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH) a všetkých poplatkov 105,52 eura. Nasleduje ČEZ Slovensko so 106 eurami a Vaša energia so 108 eurami. V prípade domácností v bytoch (s ročnou spotrebou 6 megawatthodín) predstavuje mesačná cena RWE Gas 25,49 eura a ČEZ 25,63 eura.

Podľa analýzy ÚRSO najmenej zaplatia slovenské domácnosti za odobratý zemný plyn firme ČEZ Slovensko. Tej zaplatia slovenské domácnosti žijúce v domoch za plyn priemernú mesačnú platbu 106 eur vrátane DPH a všetkých poplatkov. Slováci žijúci v bytoch zaplatia za plyn českému dodávateľovi podľa analýzy regulačného úradu priemerný mesačný poplatok 25,63 eura. Z analýzy regulačného úradu ďalej vyplynulo, že najviac zaplatia slovenské domácnosti žijúce v domoch spoločnostiam Slovenský plynárenský priemysel, RWE Gas Slovensko a Business Commercial Finance. Títo dodávatelia si podľa analýzy aktuálne účtujú za plyn priemernú mesačnú platbu vo výške 115 eur.

„Pri výpočtoch týchto hodnôt sa vybrali aktuálne tarify z cenníkov uvedených dodávateľov – tarifa D2 (spotreba 2 110 až 17 935 kilowatthodín za rok) a tarifa D3 (spotreba 17 935 až 68 575 kilowatthodín za rok),“ upozornil regulačný úrad. Podľa analýzy regulačného úradu ceny zemného plynu pre slovenské domácnosti patria v porovnaní s okolitými krajinami medzi najnižšie. „Týka sa to tak rodinných domov, ako aj bytov,“ uviedol regulačný úrad. Ten porovnal tohtoročné ceny plynu slovenských domácností s cenníkmi plynu určené pre domácnosti v Českej republike, Poľsku, Rakúsku, Maďarsku a v Nemecku.

SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.