Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ruský vicepremiér: Nabucco nemá perspektívu

Projekt Nabucco nemá perspektívu. Je o tom presvedčený ruský vicepremiér Igor Sečin: „Ak sa prihliadne na hodnotenie turkménskej strany, európskych a svetových expertov, súčasná situácia na trhu s plynom umožňuje povedať, a ja o tom hovorím bez sarkazmu, že Nabucco nemá šancu,“ vyhlásil ruský štátnik v Turkménsku, kde na pracovnej ceste sprevádza ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva.

Sečin argumentuje, že objem zemného plynu na trhoch sa nebude zvyšovať, pričom takýto znamená, že Nabucco nebude mať odkiaľ vziať plyn, ktorý by prepravoval. Na tento projekt možno zabudnúť dovtedy, kým sa neobnoví všeobecný hospodársky rast, uviedol v Turkmenbaši.

Severný tok a Južný tok sú vo výhode

Dodal, že v dohľadnom čase bude dokončený plynovod Severný tok a intenzívne sa bude pracovať na plynovode Južný tok. Najmä pokiaľ ide o druhý menovaný, má voči Nabucci najmä časovú výhodu a výhodu existencie zdroja zemného plynu. 

Nabucco by mal na európsky trh prepravovať 31 mld. kubických metrov plynu ročne, predovšetkým z Azerbajdžanu, Turkménska a Irána. Záväzné dohody o dodávkach však konzorcium ešte stále nepodpísalo, informovala ruská televízia Vesti.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.