Ruský Rosnefť má záujem o nemecké ropné rafinérie
Podľa informácií amerického denníka Wall Street Journal má ruský štátny koncern Rosnefť záujem o podiely v 4 nemeckých ropných rafinériách. Dohody o kúpe vraj mali byť zverejnené v najbližších dňoch, nemecký denník Financial Times Deutschland (FTD) však tvrdí, že ich ohlásenie sa z dôvodu doladenia právnych záležitostí odloží. Obe strany dúfajú, že kontrakt sa podpíše koncom septembra, najneskôr začiatkom októbra. V Rosnefť vlastní viac než 75 % ruská vláda.
Akvizícia by znamenala najväčšiu investíciu ruskej energetickej spoločnosti v západnej Európe. Moskva sa už roky snaží o to, aby jej najdôležitejšie spoločnosti expandovali aj v zahraničí. Doteraz sa jej to však príliš nedarilo. Naopak, niektoré západné koncerny, ako napríklad BP prostredníctvom TNK-BP, investovali v Rusku.
Najväčší potenciálny partner: BP
V prípade vstupu do nemeckých rafinérií by najväčším partnerom Rosnefť bol britský koncern BP.
Rusi chcú od venezuelskej štátnej spoločnosti Petróleos Venezuela (PDVSA) odkúpiť podiel 50 % v spoločnom podniku Ruhr Oel, ktorý prevádzkuje rafinériu v Gelsenkirchene. Celkovo patrí Ruhr Oel približne štvrtina nemeckých rafinérskych kapacít. Polovicu Ruhr Oel vlastní BP. Britský koncern má predkupné právo na podiel PDVSA. Podľa slov manažmentu by si ho však firma nemusela uplatniť.
Pre BP by bola zmena partnera v spoločnom podniku pozitívna z viacerých príčin. Po prvé PDVSA nemá peniaze, keďže venezuelská vláda stále viac využíva zisky koncernu na sociálne programy. PDVSA sa často snažila vyhnúť investíciám do rafinérií, tvrdia zdroje blízke spoločnosti. Rosnefť by bola pre BP naopak silným finančným partnerom. Vlani počas krízy ruský koncern dosiahol čistý zisk vo výške 6,5 mld. USD, pri tržbách 46,8 mld. USD.
Okrem toho sú vzťahy medzi BP a Rsonefť historicky pomerne úzke. Obe firmy tiež spoločne skúmajú ložiská uhľovodíkov na ruskej Arktíde.
Pre Rosnefť by znamenal vstup na nemecký trh rozšírenie odbytišťa. Navyše si ruský koncern vybral priaznivý čas. Vlani boli rafinérske marže v Nemecku a celkovo v Európe minimálne, preto cena podielu v Ruhr Oel klesla, uzatvára Financial Times Deutschland.
TASR, energia