Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. októbra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ruský ropný gigant Lukoil chce expandovať do Číny

Federálny riaditeľ Lukoilu Vagit Alekperov agentúre potvrdil, že sa tento týždeň stretne s predstaviteľmi čínskych ropných spoločností na rokovaniach o možnostiach spolupráce. Lukoil už vytvoril spoločné podniky s dvoma najväčšími ropnými firmami v Číne: PetroChina a Sinopec.

Lukoil, druhý najväčší producent ropy v Rusku, chce zvýšiť export ropy aj rafinérskych produktov do Číny a na trhy vo východnej Ázii.

„Naším hlavným cieľom je však zvýšiť export ropy, plynu a ropných produktov do Číny,“ povedal Alekperov novinárom. Pripustil však, že jeho firma nemá zatiaľ pripravené žiadne detailné plány.

Čína je najrýchlejšie expandujúcim energetickým trhom vo svete. Nedávne americké štatistiky odhalili, že v dovoze ropy už predbehla aj USA, ktoré však zvýšili ťažbu na domácich náleziskách, takže nepotrebovali pokryť svoju spotrebu dovozom zo zahraničia.

Aj iné ruské firmy sa čoraz viac zameriavajú na čínsky trh a budujú dva ropovody a plynovod do Číny, ale ďalšie zvýšenie exportu oboch komodít do ázijskej krajiny brzdia spory o ich ceny.

Podľa Alekperova chce Lukoil spolupracovať s čínskymi partnermi aj v zahraničí. Ruská firma hľadá v Pekingu partnera na prieskum a ťažbu na ropných poliach v Iraku, ale zatiaľ bez úspechu.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.