Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. apríla 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ruský premiér: Snaha EÚ o dovoz plynu z USA je „blaf“

Agentúra zároveň zverejnila stanovisko Británie, ktorá dnes obvinila Moskvu, že zneužíva svoje postavenie energetickej superveľmoci, aby držala európskych odberateľov v šachu. Podľa Londýna musí preto skupina siedmich najvyspelejších štátov sveta (G7) na najbližšom zasadaní v máji nájsť spôsob, ako zredukovať závislosť Európy od ruského plynu.

Britský minister energetiky Ed Davey pre dnešné vydanie londýnskych novín Times uviedol, že Británia využije míting G7 na propagáciu globálneho plánu rozvoja alternatívnych zdrojov energie a nových dodávateľských sietí. Cieľom je zabrániť Rusku využívať svoje energetické zdroje ako nástroj svetovej politiky.

G7 si po anexii ukrajinského polostrova Krym Ruskom stanovila za svoju prioritu zlepšenie svojej energetickej bezpečnosti.

Davey pripomenul, že Rusko sa nedávno opakovane, a to minimálne dvakrát, alebo aj trikrát, snažilo využiť svoj štatút energetickej veľmoci, a to „dosť agresívnym spôsobom“.

EÚ dováža zhruba tretinu plynu pre svoju spotrebu z Ruska, pričom 40 % týchto dodávok prepravuje cez ukrajinskú vetvu plynovodu.

Ministri energetiky štátov G7 sa stretnú na rokovaniach v Ríme 5. a 6. mája. A podľa Daveyho je to príležitosť ukázať Rusku, že Európa chce zlepšiť svoju energetickú bezpečnosť. Dodal, že EÚ musí zvážiť všetky možnosti, od väčšej diverzifikácie zdrojov, či už ide o dodávky plynu z USA, alebo ťažbu bridlicového plynu, prípadne presvedčiť krajiny ako Japonsko, aby sa vrátili k jadrovým reaktorom a znížili tak svoju spotrebu plynu, ktorý by potom mohol smerovať inam.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.