Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. januára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ruský partner BP odmieta jej zmluvu so štátnou firmou Rosnefť

Spoločnosť AAR z Ruska požaduje londýsky súd o okamžité zastavenie dohody o spolupráci britskej ropnej firmy BP s najväčším ruským poducentom ropy Rosnefť. AAR je totiž partnerom BP v ruskom spoločnom podniku TNK-BP. Generálny riaditeľ AAR Stan Polovets uviedol, že chce aby, „súd prinútil BP dodržať ustanovenia obsiahnuté v dohode o TNK-BP“. Odmietol však poskytnúť ďalšie podrobnosti.

AAR požaduje dodržanie ustanovenia, podľa ktorého je spoločný podnik TNK-BP „primárnym prostriedkom“ pre aktivity BP v Rusku a na Ukrajine. V spoločnom podniku TNK-BP má 50 % AAR, ktorá je investičným nástrojom štyroch ruských oligarchov.

Firma BP a Rosnefť, ktoré sú vo vlastníctve štátu, sa tento mesiac dohodli na strategickej spolupráci a vzájomnej výmene časti akcií. Obidva podniky majú v úmysle spoločne hľadať ropu a zemný plyn v oblastiach ruskej Arktídy, ktoré boli doteraz výhradne doménou ruských ťažobných spoločností.

BP na základe dohody predá spoločnosti Rosnefť 5 % svojich akcií a na oplátku dostane 9,5 % akcií ruského podniku. Spolupráca v prieskume sa má týkať rozľahlých oblastí Karského mora, kam doteraz zahraničné firmy nemali prístup a ktoré podľa BP môžu obsahovať miliardy barelov ropy a miliardy kubických metrov plynu.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.